اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص سلکوکسیب؛ کاربرد، نحوه استفاده، عوارض و تداخل دارویی

قرص سلکوکسیب؛ کاربرد، نحوه استفاده، عوارض و تداخل دارویی

قرص سلکوکسیب یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد و التهاب استفاده می ‌شود. این دارو یک گزینه موثر برای مدیریت درد‌های مزمن و التهاب ‌های مرتبط با بیماری ‌هایی مانند آرتریت و التهابات مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی ‌های مهم داروی سلکوکسیب، کاهش عوارض معده نسبت به برخی دیگر از داروهای ضد التهاب است.

با این حال مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک یا داروساز باشد؛ زیرا مصرف خودسرانه آن ممکن است به عوارض جانبی جدی منجر شود. اما این عوارض چیست و در چه مواردی می توان این دارو را مصرف کرد؟ در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی قصد داریم تا به صورت کاملا علمی و دقیق طرز مصرف، عوارض جانبی و تداخالات دارویی را بررسی کنیم؛ پس برای اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

قرص سلکوکسیب ۱۰۰ برای چیست؟

قرص سلوکسیب ۱۰۰ یک داروی ضدالتهاب است که به عنوان یک مهار کننده انتخابی سیکلواکسیژناز (COX-2) عمل می ‌کند. COX-2 یک آنزیم است که در فرآیند التهابی نقش دارد. با مهار این آنزیم، سلوکسیب به التهاب و درد کمک می ‌کند. معمولاً این نسخه از دارو برای درمان درد و التهابات مرتبط با آرتریت، التهاب مفاصل و برخی از حالات درد مزمن مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

عوارض قرص سلکوکسیب 100

قرص سلوکسیب 100 به دلیل دوز کمتر عوارض جانبی کمتری نسبت به دوزهای دیگر دارد. در اغلب موارد، زمانی که دز دارو افزایش می ‌یابد، احتمال افزایش عوارض جانبی نیز به همان میزان افزایش می ‌یابد. از این رو، استفاده از دوز کمتر مانند قرص سلوکسیب 100 بیشتر توصیه می شود. تاثیر دوز دارو بر عوارض جانبی همچنین به ویژگی ‌های فردی هر فرد و وضعیت سلامتی او بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است به دزهای پایین‌ تر حساسیت بیشتری داشته باشند و برخی دیگر نیازمند دوزهای بالاتر باشند. از این رو میزان دوز مصرفی را داروساز با توجه به شرایط هر فرد مشخص می کند. (درباره عوارض های جانبی در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد.)

قرص سلکوکسیب 2۰۰ برای چیست؟

قرص سلوکسیب ۲۰۰ نیز از دسته داروهای NSAID بوده و دارای دوز بالاتری نسبت به نسخه ۱۰۰ میلی‌ گرم است. این دارو به عنوان یک گزینه قوی‌ تر برای مواردی که به کنترل درد و التهاب بیشتری نیاز دارند، تجویز می ‌شود. موارد مصرف این نسخه شامل درمان التهابات مفاصل حاد و مزمن، دردهای عضلانی و استخوانی شدید و برخی از حالات دیگر است.

کاربرد قرص سلکوکسیب

قرص سلکوکسیب 100
قرص سلکوکسیب 100

در واقع قرص سلکوکسیب یک داروی مؤثر برای درمان درد به ویژه درد استخوان، دیسک، سر درد یا میگرن است. میگرن یک نوع سردرد شدید و مزمن است که علائمی همچون درد شدید سر، تهوع، حساسیت به نور و صدا دارد. این دارو با مسدود کردن تولید برخی از مواد طبیعی در بدن که باعث التهاب می ‌شوند، اثر مثبتی در درمان میگرن دارد. در واقع با کاهش التهاب، تورم و درد داروی سلکوکسیب به تسکین سردرد و علائم میگرن کمک می ‌کند.

همچنین سلکوکسیب یک گزینه درمانی برای افرادی که به دلایل مختلفی نمی‌ توانند داروهای دیگری را مصرف کنند، مناسب است. با این حال همان طور که اشاره شد مصرف این دارو باید تحت نظر یک پزشک یا داروساز صورت گیرد و دستورات مصرف به دقت رعایت شود.

رزرو مشاوره رایگان

نحوه استفاده از قرص سلکوکسیب

قرص سلکوکسیب 200
قرص سلکوکسیب 200

برای استفاده بهینه و ایمن از این دارو، مطالعه راهنمای دارو و دستورالعمل‌ های توصیه شده توسط داروساز مهم ترین و بهترین راهنما است. هنگامی که به شما نشانه‌ های میگرن داده شده و پزشک تصمیم به تجویز قرص سلکوکسیب کرده، باید دقیقاً به دستورات او عمل کنید. در این صورت پزشک شما تعیین می کند که این دارو را به همراه غذا یا بدون مصرف غذا مصرف کنید.

دوز مناسب قرص سلوکسیب

سلوکسیب در دوز های زیر وجود دارد:

 • 50 میلی گرم
 • 100 میلی گرم
 • 200 میلی گرم
 • 400 میلی گرم

اما دوز مورد نیاز شما بسته به وضعیت پزشکی خاص شما تعیین می ‌شود و نباید از دوز تجویز شده بیشتر مصرف کنید. به صورت کلی دوز مناسب سلوکسیب با توجه به شرایط و بیماری هر فرد شامل موارد زیر است:

 • درد حاد یا دیسمنوره اولیه: سلوکسیب در ابتدای 400 میلی گرم در طور روز مصرف می شود؛ یعنی هر 12 ساعت 1 عدد کپسول سلوکسیب 200 مصرف شود.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان: هر روز یک عدد قرص سلوکسیب 200 میلی گرم که می توان هر 12 ساعت 100 میلی گرم مصرف کرد. اگر پس از 6 هفته مصرف تاثیری مشاهده نشد، داروساز ممکن است دوز را تا 400 میلی گرم در روز افزایش دهد. اما اگر پس از 6 هفته دیگر 400 میلی گرم هم اثری نکرد، داروساز درمان با سلوکسیب را باید قطع کند.
 • آرتروز: هر روز یک عدد قرص سلوکسیب 200 میلی گرم که می توان هر 12 ساعت 100 میلی گرم مصرف کرد.
 • روماتیسم مفصلی: یک عدد قرص 100-200 میلی گرم هر 12 ساعت.
 • میگرن: 120 میلی گرم در طور روز ( توجه داشته باشید که نباید دوز مصرفی از این مقدار بیشتر شود)

نکته: اگر دچار اختلالات کبدی هستید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. داروساز معمولا در این شرایط شدت اختلال کبدی شما را بررسی می کند. اگر وضعیت کبد شما متوسط بود، دوز را تا 50 درصد کاهش می دهد و اگر وضعیت کبد شما شدید بود، آن را قطع می کند.

عوارض جانبی داروی سلکوکسیب

بسیاری از افراد با مصرف قرص سلکوکسیب عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنند. اما این دارو می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. از این رو اگر در هنگام مصرف علائمی مشاهده کردید، فورا با پزشک یا داروساز مشورت کنید. برخی از عوارض های جانبی این دارو عبارت اند از:

 1. تغییرات در حس چشایی
 2. افزایش فشار خون
 3. سردرد شدید
 4. درد، تورم و گرمی در کشاله‌ ها و ساق پا
 5. مشکلات کلیوی
 6. مشکلات قلبی
 • تورم مچ پا
 • خستگی غیرعادی
 • افزایش ناگهانی وزن
 1. آسیب کبدی نادر
 • تهوع
 • استفراغ متوقف نشدنی
 • بی‌اشتهایی
 • درد معده یا شکم
 • زردی چشم و پوست
 • ادرار تیره
 1. واکنش ‌های آلرژیک جدی
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • بثورات پوستی
 • خارش و تورم (خارش در زبان و گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکلات تنفسی

تداخل دارویی سلکوسیب با دیگر داروها

تداخل دارویی یک موضوع بسیار مهم در مورد مصرف داروها است که می ‌تواند تأثیرات مختلفی بر روی عملکرد داروهای مصرفی داشته باشد و خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. از این رو قبل از مصرف قرص سلکوکسیب باید با تداخلات دارویی آشنا شوید. برای شناخت جدول زیر را به دقت بررسی کنید:

دسته دارویی

داروها

تداخل دارویی

آلیسکیرن آلیسکیرن افزایش خطر خونریزی
ACE  مهارکننده ‌ها کاپتوپریل، لیزینوپریل افزایش خطر خونریزی
گیرنده‌ های آنژیوتانسین II والزارتان، لوزارتان افزایش خطر خونریزی
سیدوفووین سیدوفووین افزایش خطر خونریزی
لیتیوم لیتیوم افزایش سطح لیتیوم در خون
قرص‌ های آب فوروزماید افزایش خطر خونریزی
کلوپیدوگرل کلوپیدوگرل افزایش خطر خونریزی
رقیق‌کننده‌ های خون دابیگاتران، انوکساپارین، وارفارین افزایش خطر خونریزی
آسپرین آسپرین افزایش خطر عوارض جانبی
NSAID ایبوپروفن، ناپروکسن افزایش خطر عوارض جانبی

تداخلات دارویی با قرص سلکوکسیب می ‌تواند به افزایش خطر خونریزی و افزایش سطح برخی داروها در خون منجر شود. بنابراین برای جلوگیری از تداخلات مضر، باید همیشه با پزشک یا داروساز مشورت کنید و تمام داروها و مکمل ‌هایی که مصرف می ‌کنید را به او اطلاع دهید. همچنین هرگز داروها را بدون تأیید داروساز تغییر ندهید یا مصرف نکنید. اگر سوالاتی در مورد تداخلات دارویی دارید، از دکتر یا داروساز بپرسید.

توصیه های مهم قبل از مصرف سلکوکسیب

برای جلوگیری از عوارض جانبی و به حداکثر رساندن تاثیر قرص سلکوکسیب نکاتی وجود دارد که باید آنها را به دقت رعایت کنید. پس توصیه های زیر را با دقت بیشتری بررسی کنید:

 1. آلرژی و مواد غیر فعال: داروی سلکوکسیب ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که این مواد موجب واکنش ‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر در بدن شود. در صورت وجود آلرژی ‌ها و حساسیت ‌های دیگر، به داروساز خود اطلاع دهید و جزئیات بیشتری را با او مطرح کنید.
 2. سابقه پزشکی: قبل از مصرف قرص سلکوکسیب، سابقه پزشکی خود را به پزشک خود اعلام کنید. این موارد شامل آسم، اختلالات خونی (مانند کم خونی یا مشکلات لخته شدن خون)، رشد در بینی (پولیپ بینی)، بیماری کبد، مشکلات معده، روده و مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش معده)، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی)، فشار خون بالا، سکته، تورم (ادم، احتباس مایعات) و مشکلات کلیوی را است.
 3. مصرف آب و مایعات: در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، بزرگسالان مسن یا مصرف داروهای خاصی، ممکن است مشکلات بیشتری ناشی از مصرف سلکوکسیب داشته باشید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مقدار کافی مایعات مصرف کنید و اگر تغییرات غیرعادی در مقدار ادرار مشاهده کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. خونریزی معده: مصرف روزانه الکل و تنباکو در ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. بهتر است مصرف الکل را محدود کرده و از سیگار دوری کنید.
 5. عمل جراحی: قبل از انجام عمل جراحی یا دندانپزشکی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی مورد استفاده خود را مشخص کنید. این اطلاعات برای برنامه‌ ریزی مناسب درمان و جلوگیری از تداخلات دارویی ضروری است.

مصرف قرص سلکوکسیب در دوران بارداری یا شیردهی

قبل از شروع مصرف داروی سلکوکسیب یا هر داروی دیگری، زنان در دوران باروری باید با پزشک خود مشورت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. استفاده از سلکوکسیب در دوران بارداری ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب وارد کند و مشکلاتی در زایمان طبیعی ایجاد کند. به عنوان یک به صورت کلی مصرف این دارو در بارداری از هفته 20 تا زمان زایمان توصیه نمی ‌شود.

در صورتی که پزشک شما تشخیص دهد که نیاز به مصرف قرص سلکوکسیب در بین هفته ‌های 20 تا 30 بارداری دارید، باید کمترین دوز موثر را در کوتاه‌ ترین زمان ممکن مصرف کنید.

* نکته بسیار مهم: از هفته 30 بارداری به بعد نباید از این دارو استفاده کنید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که داروی سلکوکسیب به شیر مادر منتقل می ‌شود. اگر نیاز به مصرف این دارو در دوران شیردهی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. هر چند تاکنون گزارش‌ هایی مبنی بر آسیب به نوزادان شیرده به دست نیامده ‌است، اما اطمینان از ایمنی و سلامت نوزادان اولویت بالایی دارد.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص سلکوکسیب پرداختیم و نکات بسیار مهم این دارو را بررسی کردیم. به طور کلی سلکوسیب که یک داروی غیر استروئیدی ضد التهاب است برای تسکین درد و التهاب توسط دکتر یا داروساز تجویز می شود. مصرف خودسرانه این دارو می تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد. این عوارض جانبی ناشی از دوز بیش از حد، تداخل با داروی دیگر و حساسیت به دارو ایجاد می شود. پس برای جلوگیری از عوارض داروی سلکوکسیب قبل از مصرف، حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروساز متخصص می تواند دوز مورد نیاز، زمان مصرف و نحوه مصرف با کمترین عوارض را برای شما مشخص کند.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید