اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص ناپروکسن؛ کاربرد، نحوه مصرف، عوارض و تداخل دارویی

قرص ناپروکسن؛ کاربرد، نحوه مصرف، عوارض و تداخل دارویی

ناپروکسن یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) است که به عنوان یک راه حل مؤثر برای درمان التهابات و درد شناخته می شود. این دارو از طریق مهار آنزیم ‌های پروستاگلاندین، مسئول ایجاد التهاب و درد، عمل می ‌کند. قرص ناپروکسن معمولاً در درمان بیماری‌ های التهابی مزمن مانند التهاب مفاصل و آرتریت استفاده می ‌شود. علاوه بر اثرات ضدالتهابی، این دارو می ‌تواند به کاهش تب و درد نیز کمک کند. با این وجود، ناپروکسن باید با دقت تحت نظر پزشک یا داروساز مصرف شود؛ زیرا ممکن است پس از مصرف عوارض جانبی مختلفی داشته باشد. پس برای اطلاعات کامل درباره داروی ناپروکسن در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی با ما همراه باشید.

کاربرد قرص ناپروکسن

قرص ناپروکسن 500
قرص ناپروکسن 500

قرص ناپروکسن به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش درد و التهاب در مواقع مختلف استفاده می ‌شود. این دارو اغلب برای تسکین دردهای ناشی از شرایط متنوعی مانند سردرد، درد عضلانی، تاندونیت، درد دندان و تجویز و استفاده می شود.

همچنین در افراد مبتلا به آرتریت، بورسیت و حملات نقرس، ناپروکسن می ‌تواند علائم ناشی از این بیماری ‌ها را کاهش دهد. این دارو با مسدود کردن تولید مواد طبیعی در بدن که باعث التهاب می ‌شوند، عمل می‌ کند.

نحوه استفاده از قرص ناپروکسن

داروی ناپروکسن 500
داروی ناپروکسن 500

داروی ناپروکسن معمولاً دو بار در روز به صورت خوراکی مصرف می ‌شود. برای جلوگیری از ناراحتی معده، توصیه می ‌شود که این دارو را با غذا، شیر یا یک آنتی اسید مصرف کنید. دوز ناپروکسن بستگی به وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد و باید بر اساس توصیه پزشک تعیین شود. نکته مهم دیگر در هنگان مصرف عدم تغییر دوز مصرف است. در واقع دوز دارو را افزایش ندهید یا دارو را بیشتر از زمان تجویز شده توسط داروساز مصرف نکنید. اگر ناپروکسن را به صورت مدام مصرف می کنید باید طبق دستور داروساز یا پزشک آن را مصرف کنید و مشورت منظم با پزشک در این صورت ضروری است.

برای بهره ‌برداری بهینه از این دارو، راهنمای دارویی ارائه شده توسط تولید کننده یا داروساز را به دقت مطالعه کنید. این راهنما شامل اطلاعاتی مهم درباره نحوه مصرف، دوزها، و عوارض جانبی ممکن است. برای مصرف قرص ناپروکسن با کمترین عوارض جانبی ممکن باید به هشتار های قبل از مصرف توجه کنید (در ادامه به آن می پردازیم). همچنین مشورت با داروساز می تواند عوارض جانبی را حداقل برساند و تاثیر دارو را افزایش دهد.

رزرو مشاوره رایگان

عوارض جانبی داروی ناپروکسن

قرص ناپروکسن معمولاً به عنوان یک داروی ایمنی تلقی می ‌شود، اما باید به عوارض جانبی آن توجه ویژه ‌ای داشت. در ادامه به برخی از عوارض جانبی متداول ناپروکسن می پردازیم. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض فورا با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

 • ناراحتی معده و حالت تهوع
 • سوزش سردل و سرگیجه
 • سردرد و خواب‌آلودگی
 • افزایش فشار خون
 • کبودی یا خونریزی آسان
 • تغییرات شنوایی
 • تغییرات ذهنی یا خلقی
 • تغییرات در مقدار ادرار
 • تغییرات بینایی و علائم نارسایی قلبی

از دیگر عوارض قرص ناپروکسن می توان به عوارض کبدی و واکنش های آلرژیک اشاره کرد. در صورت مشاهده هر یک از عوارض زیر فورا نزد پزشک بروید.

مشکلات کبدی:

 • تهوع غیرقابل کنترل
 • از دست دادن اشتها
 • ادرار تیره، درد معده/شکم
 • یا زردی چشم/پوست
 • واکنش ‌های آلرژیک: واکنش‌های آلرژیک به ندرت پیش می ‌آیند. اگر علائمی مانند تب، تورم غدد لنفاوی، بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید یا مشکل در تنفس علائم واکنش های آلرژیک است.

تداخل دارویی ناپروکسن با دیگر داروها

تداخل دارویی یک پدیده مهم در زمینه دارو و درمان است که می ‌تواند تأثیرات داروها را تغییر دهد و حتی خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. قرص ناپروکسن به عنوان یک داروی ضد التهاب ممکن است با دیگر داروها تداخل داشته باشد. در زیر جدولی از تداخلات دارویی ممکن برای ناپروکسن آمده است:

نام دارو

نوع دارو

اثرات تداخلی

آلیسکیرن ضدانعقادی افزایش خطر خونریزی
مهارکننده ‌های  ACE ضدفشارخون افزایش خطر خونریزی و کاهش اثر داروی  ACE
گیرنده ‌های آنژیوتانسین  II ضدفشارخون افزایش خطر خونریزی و کاهش اثر داروهای مسدودکننده آنژیوتانسین II
سیدوفوویر ضدویروس افزایش خطر عوارض جانبی
کورتیکواستروئیدها ضد التهابی افزایش خطر عوارض معده ‌ای و اختلالات معده
لیتیوم معالجه اختلالات دوره ‌ای افزایش خطر سمیت لیتیوم
قرص ‌های آب مدر ادرار کاهش اثر مدر ادرار و افزایش خطر مشکلات کلیوی
داروهای ضد پلاکت ضدانعقادی افزایش خطر خونریزی
رقیق‌کننده‌ های خون ضدانعقادی افزایش خطر خونریزی و تداخل با داروهای دیگر
آسپرین ضدانعقادی کاهش تأثیرات آسپرین

اگر در کنار ناپروکسن همزمان دیگر داروها یا مکمل‌ های دارویی مصرف می ‌کنید، حتماً با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا از تداخلات دارویی و اثرات جانبی ناخواسته جلوگیری شود. همچنین باید همه داروها و مکمل ‌های مورد استفاده خود را به دقت به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید تا تداخل ‌های دارویی ممکن را ارزیابی کنند و راهنمایی لازم را ارائه دهند.

هشدار های لازم قبل از مصرف قرص ناپروکسن

قبل از مصرف داروی ناپروکسن، باید به هشدارهای زیر توجه کنید. این موارد می تواند خطر عوارض جانبی را کاهش داده و تاثیر دارو را افزایش دهد. در ادامه به مواردی که باید پیش از مصرف ناپروکسن در نظر داشته باشید، را بررسی می کنیم:

 • حساسیت به ناپروکسن: اگر به ناپروکسن حساسیت دارید یا در گذشته به آن واکنش آلرژیک داشته ‌اید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین اگر به آسپرین یا دیگر NSAID ها (مانند ایبوپروفن یا سلکوکسیب) حساسیت دارید، باید این موضوع را اعلام کنید.
 • سابقه پزشکی: قبل از مصرف داروی ناپروکسن اگر سابقه پزشکی مانند آسم، اختلالات خونی بیماری قلبی دارید، حتما با پزشک یا داروساز در این باره مشورت کنید.
 • سرگیجه و خواب آلودگی: قرص ناپروکسن ممکن است سبب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. بنابراین توصیه می‌ شود که در صورت مصرف این دارو، رانندگی نکنید، از ماشین ‌آلات استفاده نکنید و کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند را انجام ندهید.
 • مصرف الکل و مواد مخدر: مصرف الکل و ماری‌ جوانا (حشیش) ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شما شود. بنابراین توصیه می ‌شود که در صورت مصرف این مواد، با پزشک خود مشورت کنید.
 • حساسیت به آفتاب: ناپروکسن ممکن است شما را نسبت به آفتاب حساس ‌تر کند. بنابراین توصیه می ‌شود زمان خود را در آفتاب محدود کرده و از محافظت ‌های لازم مانند کرم ضد آفتاب و لباس محافظ در فضای باز استفاده کنید.
 • نمک (سدیم) در رژیم غذایی: اگر در رژیم غذایی ‌تان نمک بیش از حد وجود دارد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • عمل جراحی: قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای نسخه ‌ای، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید تا از تداخلات ممکن جلوگیری شود.
 • افراد مسن: افراد مسن ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مشکلات معده، خونریزی روده ‌ای، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته باشند.

مصرف قرص ناپروکسن در دوران بارداری یا شیردهی

اگر شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید، ابتدا باید به پزشک خود این موضوع را اعلام کنید. مصرف ناپروکسن در دوران بارداری ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند و مشکلاتی را در زایمان طبیعی ایجاد کند. به طور کلی مصرف قرص ناپروکسن از هفته 20 تا زمان زایمان توصیه نمی شود.

اگر پزشک شما این دارو را در هفته ای 20 تا 30 تجویز کرد، به یاد داشته باشید که باید کمترین دوز ممکن را استفاده کنید. مصرف داروی ناپروکسن پس از هفته 30 به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که ناپروکسن به شیر مادر نیز وارد می ‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد داشته باشد. بنابراین اگر شما در دوران شیردهی هستید، حتماً قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای سلامت خود و نوزادتان بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص ناپروکسن پرداختیم و تمامی نکات لازم را بررسی کردیم. در واقع ناپروکسن یک داروی ضد التهابی برای تسکین درد تجویز می شود. این دارو علاوه بر تمام کاربرد ها و مزایا ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. تداخالات دارویی نیز یکی دیگر از بحث های مهم در این زمینه به شمار می آید که می تواند عوارض جانبی جدی را ایجاد کند. برای جلوگیری از عوارض و تاثیر مثبت این دارو توصیه می شود تا دستور پزشک یا داروساز را دنبال کنید.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید