اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص لوزاتن اچ؛ نحوه مصرف، عوارض، تداخل و بررسی نکات کلیدی

قرص لوزاتن اچ؛ نحوه مصرف، عوارض، تداخل و بررسی نکات کلیدی

قرص لوزاتن اچ یا لوزارتان هیدروکلروتیازید یک داروی مهم در دسته‌ی مهارکننده‌ های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) است که برای کنترل فشار خون و درمان برخی مشکلات قلبی و عروقی به کار می ‌رود. این دارو ترکیبی از دو ماده‌ی لوزارتان و هیدروکلروتیازید است که به طور ترکیبی اثرات مفیدی بر فشار خون دارند. لوزاتن اچ با کاهش فشار خون، حفظ سلامت قلب و کلیه ‌ها و کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی مرتبط با فشار خون بسیار مؤثر است. در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به داروی لوزاتن اچ می پردازیم و نکات مهم این دارو را بررسی می کنیم.

نحوه استفاده قرص لوزاتن اچ

قرص لوازتن اچ
قرص لوازتن اچ

قرص لوزاتن اچ را باید به دقت طبق دستور پزشک یا داروساز مصرف کنید. این دارو معمولاً روزانه یک بار مصرف می ‌شود. داروی لوزاتن اچ را می توانید به همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اما اگر این دارو باعث افزایش دفع ادرار شد، بهتر است حداقل 4 ساعت قبل از خواب از آن استفاده کنید تا از اختلال در خواب شبانه جلوگیری شود.

مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک داروساز مصرف شود. در حین مصرف حتی اگر احساس بهبود داشتید، به مصرف دارو ادامه دهید؛ زیرا پس از مصرف ممکن است برخی افراد احساس بهبود کنند. همچنین در صورتی که وضعیت شما پس از دوره مصرفی بهبود نیافت یا به نظر می ‌رسد که بدتر شده است (مثلاً فشار خون شما افزایش یافته است)، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید تا نسبت به تغییرات لازم در درمان شما اقدام کند. جهت دریافت مشاوره از داروساز متخصص به صورت رایگان وارد صفحه زیر شوید:

رزرو مشاوره رایگان

دوز مصرفی لوزاتن اچ

در نحوه مصرف قرص لوزاتن اچ، دوز مصرفی باید با توجه به وضعیت و شرایط بیمار توسط پزشک داروساز تعیین شود. اما به طور کلی دوز این دارو به صورت زیر تجویز می شود:

 • فشار خون: 12.5 الی 50 میلی گرم در روز. اگر داروساز تصمیم گرفت دوز شما را افزایش دهد، دوز نهایی نباید بالاتر از 100 میلی گرم در روز یا 50 میلی گرم در هر 12 ساعت برود.
 • فشار خون بالا همراه با هیپرتروفی بطن چپ: در این حالت اگر فشار خون شما کاهش نیافت می توانید از قرص لوزاتن اچ استفاده کنید. دوز مناسب این دارو 12.5 الی 50 میلی گرم در روز است. این دوز با توجه به تشخیص پزشک داروساز ممکن است تا 100 میلی گرم در روز افزایش یابد.

عوارض جانبی قرص لوزاتن اچ

قرص هیزارید یا لوازتن اچ
قرص هیزارید یا لوازتن اچ

قرص لوزاتن اچ علاوه بر کاربرد مفید خود در پزشکی و فشار خون ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. توصیه می شود پس از مشاهده هر گونه عوارض جانبی با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 1. سرگیجه و سبکی سر: با تطبیق بدن با دارو ممکن است سرگیجه یا سبکی سر ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 2. کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت: این محصول ممکن است باعث کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت شود. در صورت داشتن علائم کم آبی یا عدم تعادل الکترولیت به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. برخی از این علائم:
 • تشنگی شدید
 • خشکی دهان
 • گرفتگی عضلات/ضعف
 • ضربان قلب سریع/آهسته/نامنظم
 • گیجی
 1. عوارض جانبی جدی دیگر: در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
 • غش
 • کاهش بینایی
 • درد چشم
 • علائم سطح بالای پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته/نامنظم)
 • علائم مشکلات کلیوی (مانند غش کردن، کاهش بینایی، درد چشم)
 • تغییر در مقدار ادرار
 1. واکنش‌های آلرژیک: واکنش ‌های آلرژیک به قرص لوزاتن اچ نادر است. با این حال در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی فوراً به پزشک یا داروساز مراجعه کنید. برخی واکنش های آلرژیک:
 • بثورات پوستی
 • خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکلات تنفسی

تداخل دارویی لوزاتن اچ با دیگر داروها

در جدول زیر نمونه ای از برخی داروها و محصولات دیگر که ممکن است با قرص لوزاتن اچ تداخل داشته باشند را مشاهده می کنید:

نام دارو یا محصول

تداخل ممکن

آلیسکیرن افزایش اثر فشار خون
دوفتیلید افزایش اثر فشار خون
لیتیوم افزایش سطح لیتیوم در خون
اسپارسنتان افزایش اثر فشار خون
مهارکننده‌ های ACE (مانند بنازپریل/لیسینوپریل) افزایش اثر فشار خون
قرص ‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون افزایش اثر فشار خون
محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی افزایش اثر فشار خون یا تداخلات دیگر
NSAID ها (مانند ایبوپروفن/ناپروکسن) افزایش اثر فشار خون یا تداخلات دیگر

همچنین قرص لوزاتن اچ ممکن است با برخی آزمایشات مانند عملکرد پاراتیروئید تداخل داشته باشد و باعث نتایج آزمایش نادرست شود. بنابراین حتماً به پزشک و پرسنل آزمایشگاه اعلام کنید که از این دارو استفاده می ‌کنید تا از تداخل ‌های ممکن جلوگیری شود.

مهم ترین نکته در همه موارد این است که در مورد همه داروها، مکمل ‌ها و محصولات گیاهی که استفاده می‌ کنید، با داروساز متخصص مشورت کنید. همچنین هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک یا داروساز شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید. این کار باعث می شود تا احتمال تداخل دارویی و عوارض جانبی افزایش یابد.

مصرف داروی لوزاتن اچ در دوران بارداری یا شیردهی

اگر شما در دوران بارداری هستید یا قصد بارداری دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. استفاده از قرص لوزتن اچ در دوران بارداری ممکن است خطراتی برای نوزاد شما به همراه داشته باشد و تا حد امکان باید از مصرف این دارو پرهیز کرد.

در صورتی که باردار شدید و قبل از شروع مصرف لوزاتن اچ باردار شده ‌اید، فوراً با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای ادامه مصرف این دارو صحبت کنید. هشدارهای پزشکی در این زمینه بسیار مهم هستند.

اطلاعات دقیقی در مورد انتقال لوزارتان به نوزاد متولد نشده از طریق شیر مادر موجود نیست، اما در مورد هیدروکلروتیازید که یکی از مواد موجود در لوزاتن اچ است، تا حدی شناخته شده است که وارد شیر مادر می ‌شود. با این حال بعید به نظر می ‌رسد که این مقدار به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. اما قبل از شروع شیردهی با پزشک خود مشورت کنید تا او شرایط خاص شما را ارزیابی کرده و توصیه‌ های مناسبی ارائه دهد.

توصیه های قبل از مصرف قرص لوزاتن اچ

قرص لوزاتن یک داروی مهم برای کنترل فشار خون است، اما قبل از شروع مصرف آن باید به تعدادی نکته مهم توجه داشته باشید. رعایت این نکات باعث می شود تا با کمترین عوارض بیشترین بهره وری را داشته باشید.

 • حساسیت ‌های دارویی و آلرژی: اگر به لوزارتان یا هیدروکلروتیازید حساسیت دارید یا دارای آلرژی‌ های دیگری هستید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. برخی داروها ممکن است مواد غیرفعال دارای احتمال واکنش‌ های آلرژیک یا مشکلات دیگر باشند.
 • سابقه پزشکی: سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اعلام کنید، به ویژه اگر مشکلاتی مانند نقرس، بیماری کلیوی، بیماری کبد، لوپوس، کم آبی، سطح بالای پتاسیم در خون یا سرطان پوست داشته باشید.
 • سرگیجه و مصرف الکلی: قرص لوزاتن اچ ممکن است سبب سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و وظایفی که نیاز به هوشیاری دارند را انجام ندهید. همچنین مصرف الکل را محدود کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می ‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • سیستم گوارشی و کم آبی: تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می‌توانند خطر سبکی سر یا کم آبی بدن را افزایش دهند. در صورت ادامه اسهال یا استفراغ، به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، باید مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری دهد.
 • دیابت: اگر دیابت دارید، قرص لوزاتن اچ ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد. قند خون خود را به طور منظم چک کنید و نتایج را با پزشک یا داروساز به اشتراک بگذارید.
 • حساسیت به نور خورشید: داروی لوزاتن اچ ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد، به ویژه اگر طولانی ‌مدت مصرف کنید. برای مقابله با این موضوع در زمان‌ های آفتابی، کمتر جلوی خورشید باشید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پتاسیم: داروی لوزاتن اچ ممکن است بر سطح پتاسیم شما تأثیر بگذارد. قبل از استفاده از مکمل ‌های پتاسیم یا جایگزین ‌های نمک حاوی پتاسیم، با داروساز مشورت کنید.
 • عمل جراحی: قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که قرص لوزاتن اچ مصرف می ‌کنید.
 • افراد مسن: افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، به ویژه در مورد سرگیجه و مشکلات کلیوی. پس قبل از مصرف حتما با داروساز متخصص در این باره مشورت کنید.
 • تغییرات سبک زندگی: تغییرات سبک زندگی مانند کاهش استرس، ورزش منظم و تغییرات در رژیم غذایی می ‌توانند اثربخشی لوزاتن را افزایش دهند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص لوزاتن اچ یا همان لوزارتان هیدروکلروتیازید پرداختیم و تمام نکات که نیاز بود را بررسی کردیم. به طور کلی داروی لوزاتن اچ برای درمان فشار خون بالا توسط پزشک یا داروساز تجویز می شود. نحوه مصورت این دارو روزانه یک بار به همراه غذا یا بدوت غذا مصرف است. اما توصیه می شود قبل از مصرف با پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروساز متخصص می تواند نحوه مصرف و دوز مناسب دارو را با توجه به شرایط شما تعیین کند. همچنین تداخالات دارویی را شناسایی کرده و راهکار آن را ارائه دهد تا عوارض جانبی به حداقل ممکن برسد.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید