اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
بیماری پسوریازیس پوست چیست؟ بررسی علل، علائم و درمان قطعی پسوریازیس

بیماری پسوریازیس پوست چیست؟ بررسی علل، علائم و درمان قطعی پسوریازیس

پسوریازیس پوست یک بیماری مزمن التهابی است که پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری باعث ایجاد ضایعات قرمز، خشک و مقاوم در پوست می شود که معمولاً با پوسته‌ برداری، خارش و ترشحات ناشی از التهاب همراه است. بسیاری از عوامل مانند ژنتیک، سیستم ایمنی ضعیف و عوامل محیطی می‌توانند عامل ایجاد این بیماری شود. انتخاب یک سبک زندگی سالم، مراقبت مناسب از پوست و کنترل استرس عواملی هستند که باعث بهبودی و کنترل این بیماری می شوند. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و جلوگیری از آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پسوریازیس چیست؟

قبل از هرگونه بررسی ابتدا باید با این بیماری آشنا شوید. در واقع پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که به تولید بیش از حد و سریع سلول‌های پوست تأثیر می‌گذارد. در این بیماری، سلول‌های پوستی در مناطق مختلف بدن به طور غیرعادی، به سرعت تقسیم و رشد می‌کنند. در نتیجه باعث تشکیل قرمزی، خارش، ترک‌ و تشکیل لایه‌های ضخیم از جلوه‌های غیرطبیعی بر روی پوست می‌شود.پسوریازیس پوست

پسوریازیس پوست
پسوریازیس پوست

علائم بیماری پسوریازیس بر روی پوست

قبل از هر گونه به کارگیری روش های درمانی ابتدا باید تشخیص دهید تا بیماری شما پسوریازیس است. برای تشخیص این بیماری به علائم آن توجه کنید. این علائم ممکن است بر روی قسمت های مختلف بدن مانند پوست سر، زانوها، آرنج‌ها و قسمت پشتی دست‌ها و پاها ظاهر شود. برخی از علائم بیماری پسوریازیس پوست در ادامه بررسی خواهد شد. اگر این علائم را در پوست خود مشاهده کردید به احتمال زیاد پوست شما دچار پسوریازیس شده است.

 • توده‌های قرمز و خشک: یکی از نشانه‌های اصلی پسوریازیس پوست، ظاهر شدن توده‌های قرمز و خشک روی پوست است. این توده‌ها می‌توانند در اندازه های کوچک و محدود تا بزرگ و گسترده متغیر باشند.
 • قشره‌ها و ترک‌ها: بر روی توده‌های پسوریازیس، معمولاً قشره‌ها و ترک‌ها شکل می‌گیرند. این قشره‌ها می‌توانند سفید یا نقره‌ای باشند و معمولاً بر روی توده‌ها تراکم دارند.
 • خارش و سوزش: بیماران مبتلا به پسوریازیس پوست ممکن است احساس خارش و سوزش در ناحیه مبتلا شده داشته باشند. این علائم می‌تواند بسیار مزاحم باشد و باعث ایجاد عدم راحتی شده و به فراگیری بیماری کمک کند.
 • التهاب و قرمزی: مناطق مبتلا به پسوریازیس معمولاً التهاب دارد و قرمز می‌شود. این التهاب و قرمزی ممکن است باعث احساس درد و تورم در ناحیه مبتلا شود.
 • تغییرات در ناخن‌ها: بیماری پسوریازیس می‌تواند تغییراتی در ناخن‌ها ایجاد کند. این تغییرات شامل لکه‌های قرمز، ضخامت، ترک‌ها و جداسازی ناخن از ماتریکس می‌شود.

  علائم بیماری پسوریازیس بر روی پوست
  علائم بیماری پسوریازیس بر روی پوست

انواع بیماری پسوریازیس پوستی

اگر پوست شما علائم پسوریازیس را دارد، قبل از هر گونه اقدام باید نوع پسوریازیس را تشخیص دهید؛ زیرا بیماری پسوریازیس انواع مختلفی دارد. تشخیص نوع بیماری می تواند شما را در درمان پسوریازیس پوست بسیار کمک کند. در ادامه انواع پسوریازیس به همراه عکس بیماری بررسی شده است:

1. پسوریازیس پلاکی

پسوریازیس پلاکی یا پسوریازیس معمولی، شایع‌ترین نوع پسوریازیس است. در این بیماری بر روی پوست ترک‌، قرمزی و ترشح سفید ظاهر می‌شود. این نوع پسوریازیس پوست معمولاً در ناحیه‌های سر، آرنج و زانو قرار می‌گیرد. ضایعات پوستی به صورت لوزی یا بخش‌های پوستی ریزتر شکل می‌گیرند و همچنین پوسته‌های ضخیمتر نیز ممکن است ظاهر شوند. پسوریازیس پلاکی معمولاً به صورت مزمن است و نیاز به مداوای مداوم و کنترل عوامل تحریک‌کننده دارد.

عکس پسوریازیس پلاکی
عکس پسوریازیس پلاکی

2. پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس در نواحی خمیدگی پوستی مانند کشانه ران، سینه و زیر بغل ظاهر می‌شود. در این حالت، پوست در این نواحی قرمز و ترشح سفید رنگی دارد و ممکن است باعث خارش و تحریک پوست شود. این نوع پسوریازیس از سایر انواع پسوریازیس به واسطه موقعیت ظهور آن متمایز می‌شود.

عکس پسوریازیس معکوس
عکس پسوریازیس معکوس

3. پسوریازیس ناخن

پسوریازیس ناخن، یک نوع پسوریازیس پوست است که معمولاً در ناحیه ناخن‌های دست و پا ظاهر می‌شود. در این بیماری، ناخن‌ها غیرطبیعی رشد می‌کنند و ممکن است رنگ و شکل آن‌ها تغییر کند. ناخن‌ها ممکن است دچار خراشیدگی و پوسته‌پوسته شدن شوند. در موارد شدید ناخن‌ها ممکن است کاملاً خراب و خرد شوند که باعث عوارض کیفیت زندگی فرد مبتلا می شود.

عکس پسوریازیس ناخن
عکس پسوریازیس ناخن

4. پسوریازیس پوسچولار

پسوریازیس پوسچولار یک نوع بیماری پسوریازیس پوست است که به وجود آمدن ضایعات چرکی روی پوست منجر می‌شود. این ضایعات عموماً در نواحی کف دست و کف پا ظاهر می‌شوند. آنها به صورت قطرات چرکی کوچک در این نواحی شکل می‌گیرند و می‌توانند باعث خارش و تحریک پوست شوند. این نوع پسوریازیس ممکن است با عواملی مانند استرس، عفونت، استفاده از داروهای خاص و تغییرات هورمونی تشدید شود.

5. پسوریازیس اریتودرمیک

پسوریازیس اریتودرمیک یک نوع نادرتر از پسوریازیس است که بیش از ۹۰٪ پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این بیماری، پوست به صورت گسترده قرمز و التهابی می‌شود و ممکن است با خارش، سوزش و ترشحات پوستی همراه باشد. این نوع پسوریازیس ممکن است به صورت ناگهانی و شدید ظاهر شود و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد.

علت ایجاد پسوریازیس پوست

علت ایجاد پسوریازیس پوست هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما برخی عوامل موثر در ایجاد این بیماری شناخته شده‌اند. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد:

 • عوامل ژنتیکی: ژنتیک یکی از عوامل اصلی در ایجاد بیماری پسوریازیس است. افرادی که در خانواده‌شان موارد پسوریازیس وجود داشته‌اند، احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. انتقال ژنتیکی می‌تواند نقشی مهم در ایجاد پسوریازیس داشته باشد.
 • سیستم ایمنی ضعیف: پسوریازیس به عنوان یک بیماری التهابی شناخته می‌شود و نقش سیستم ایمنی در ایجاد آن بسیار مهم است. در افراد مبتلا به پسوریازیس پوست، سیستم ایمنی بدن به طور نادرست عمل کرده و به پوست حمله می‌کند. این واکنش ناصحیح باعث افزایش تولید سلول‌های پوستی شده و ضایعات قرمز رنگ و ترشحات غیرطبیعی را در پوست ایجاد می‌کند.
 • عوامل محیطی: مواردی مانند استرس، آسیب ناشی از آسیب فیزیکی یا شیمیایی به پوست، عفونت‌ها و تغییرات هورمونی می‌توانند عوامل محیطی باشند که باعث ایجاد پسوریازیس می‌شوند. در واقع این عوامل می‌توانند سیستم ایمنی را تحریک کرده و روند التهابی را در پوست تشدید کنند.
 • استفاده از داروها: مصرف برخی داروها می‌تواند عوارض جانبی در پوست ایجاد کند و پسوریازیس را فعال کند یا تشدید کند. برخی از داروهایی که این تأثیر را دارند عبارتند از: بتابلاکرها، آنتی‌مالاریال‌ها، لیتیوم، آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌دپرسانت‌ها.

5 راه جلوگیری و درمان پسوریازیس پوست

بیماری پسوریازیس درمان قطعی ندارد، اما می توان با رعایت برخی نکات ساده و مصرف محصولات مراقبت پوست، از آن جلوگیری کرد یا بهبود داد. مهم ترین راهکارهای جلوگیری و بهبود پسوریازیس شامل موارد زیر است:

1. مدیریت استرس و اضطراب

 مدیریت استرس و اضطراب یکی از اصلی ‌ترین عوامل کنترل و درمان علائم پسوریازیس پوست است. استرس و اضطراب می ‌توانند باعث افزایش تولید هورمون‌ های استرسی مانند کورتیزول شده و عوارض منفی بر روی سلامت پوست داشته باشند. روش‌ های مختلفی برای مدیریت استرس وجود دارد که می ‌تواند در بهبود علائم پسوریازیس مؤثر باشد. برخی از این روش ها شامل تمرینات مدیتیشن، انجام تمرینات یوگا یا انتخاب یک سبک زندگی سالم است. افراد مبتلا به پسوریازیس می‌ توانند با انتخاب روش‌ های مناسب برای مدیریت استرس، اثرات منفی آن بر روی پوست را کاهش داده و علائم بیماری را کنترل کنند.

2. تنظیم خواب منظم

در بحث کنترل و درمان پسوریازیس پوست، مهم ترین عامل خواب منظم است. شاید در نگاه اول به این مورد توجه نکنید، اما پس از رعایت همین مورد ساده می توانید نتایج شگفت انگیز آن را ببینید. بر اساس تحقیقات انجام شده عدم کسب خواب کافی و نامنظم می‌ تواند باعث افزایش استرس و تولید هورمون‌ های استرسی شود که می ‌تواند پسوریازیس را به شدت تشدید کند. بنابراین توجه به الگوی خواب منظم باعث بهبود و کنترل علائم بیماری می شود. برای تنظیم خواب و رفع بی خوابی می توانید از داروهای خواب آور مناسب مانند قرص ملاتونین استفاده کنید.

3. تغذیه مناسب

تغذیه سالم یکی از عوامل مهم در بهبود و کنترل بیماری پسوریازیس است. مواد غذایی غنی از ویتامین ‌ها، مواد مغذی، و آنتی‌ اکسیدان ‌ها می ‌توانند به سلامتی پوست کمک کرده و علائم بیماری را کاهش دهند. مصرف میوه‌ ها و سبزیجات به عنوان منابع اصلی ویتامین ‌ها و مواد مغذی می ‌تواند باعث بهبود علائم شود. همچنین مصرف ماهی یا غذاهای دریایی دیگر که منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، می ‌توانند باعث تسریع در فرآیند بهبود شوند. از طرف دیگر، مصرف مواد غذایی پرچرب، شکر و نمک باید محدود شود؛ زیرا ممکن است علائم پسوریازیس را تشدید کند.

4. استفاده از محصولات آبرسان

استفاده از محصولات آبرسان یکی از راهکارهای مؤثر در مراقبت از پوست و کنترل علائم بیماری پسوریازیس پوست است. پوست افراد مبتلا به پسوریازیس معمولاً خشک بوده و ترشحات پوستی زیادی دارند که این مورد می ‌تواند باعث تشدید علائم بیماری شود. استفاده از محصولات آبرسان مانند کرم‌ ها و لوسیون ‌های حاوی اوره و گلیسیرین می ‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و خشکی را کاهش دهد. این محصولات به عنوان یک لایه محافظ بر روی پوست عمل کرده و از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می‌ کنند. همچنین استفاده از شونده ‌های حاوی آبرسان برای مو و بدن می ‌تواند به کاهش خشکی و خارش پوست کمک کند. برای انتخاب بهترین محصول برای درمان و بهبود پسوریازیس، می توانید از مشاوره دارویی رایگان دکتر کاغذی استفاده کنید. خانم دکتر برای کمک به بیماران خدمات مشاوره رایگان ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره وارد “صفحه نوبت رزرو کنید!” شود.

5. اجتناب از تماس با موارد حساسیت زا

اجتناب از تماس با موارد حساسیت‌ زا یکی از راهکارهای مهم در کنترل و کاهش علائم پسوریازیس پوست است. برخی افراد ممکن است حساسیت ‌هایی نسبت به مواد خاصی داشته باشند که این حساسیت می توان پوست را برای تشدید پسوریازیس تحریک کند. به عنوان مثال، تماس با گرده گل، پشم، حیوانات خانگی و مواد شوینده می ‌تواند باعث تحریک پوست و تشدید خارش و التهاب در افراد مبتلا به پسوریازیس شود.

نمونه ای از عکس پسوریازیس که با رعایت موراد بالا به دست آماده است:

عکس بیماری پسوریازیس
عکس بیماری پسوریازیس

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به بیماری پسوریازیس پوست پرداختیم و انواع و درمان آن را بررسی کردیم. این بیماری که بر اثر عوامل ژنتیکی، سیستم ایمنی ضعیت یا عوامل بیرونی ایجاد می شود، علائمی مانند توده‌های قرمز و خشک، قشره‌ ها و ترک‌ ها، خارش و سوزش، التهاب و قرمزی دارد. برای درمان پسوریازیس ابتدا باید روتین سالمی را دنبال کنید. با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و تنظیم خواب می توانید از تشدید این بیماری جلوگیری کنید. همچنین استفاده از محصولات مناسب و اجتناب از موارد حساسیت زا می تواند به شما در درمان بیماری پسوریازیس کمک کند.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید