اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص متوپرولول؛ بررسی صفر تا صد داروی متوپرولول

قرص متوپرولول؛ بررسی صفر تا صد داروی متوپرولول

قرص متوپرولول یک داروی بتابلاکر (بازدارنده بتا-آدرنرژیک) است و به افرادی که مشکلات قلبی مانند فشار خون بالا یا آریتمی قلبی دارند، کمک می‌ کند. در واقع این دارو با کاهش فشار خون و ضربان قلب، به بدن کمک می کند تا بهتر با تغییرات قلبی مقابله کند. این دارو توسط داروساز یا پزشک تجویز می شود. برای استفاده از داروی متوپرولول، پزشک یا داروساز دوز مناسب، نحوه مصرف و دیگر شرایط را تعیین می کند. اما به صورت علمی و عمومی در ادامه از سری مقالات دکتر کاغذی به کاربرد، نحوه مصرف، عوارض جانبی و برخی اقدامات را بررسی می کنیم.

کاربرد قرص متوپرولول

قرص متوپرولول
قرص متوپرولول

همان طور که فهمیدیم متوپرولول یک داروی مؤثر در درمان فشار خون بالا و بیماری ‌های قلبی است. این دارو می ‌تواند به تنهایی یا به همراه دیگر داروها مصرف شود. یکی از کاربردهای اصلی متوپرولول، کاهش فشار خون بالا است. فشار خون بالا می ‌تواند به صورت خاموش به اعضای حیاتی مانند مغز، قلب، رگ ‌های خونی و کلیه‌ ها آسیب بزند. در این صورت قرص متوپرولول به کنترل فشار خون کمک کرده و از حوادث قلبی و عروقی پیشگیری می‌ کند.

علاوه بر این داروی متوپرولول برای درمان آنژین مزمن، یعنی درد قفسه سینه ناشی از کمبود عرضی جریان خون به عضله قلب نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو می ‌تواند نیاز قلب به اکسیژن را کاهش دهد و درمان درد آنژین را تسهیل کند.

همچنین قرص متوپرولول در بهبود بقا پس از حمله قلبی نیز تأثیرگذار است. این دارو با کمک به قلب برای بهبود یافتن و جلوگیری از تعریق مجدد در بیماران پس از حمله قلبی، وضعیت آنها را بهبود می ‌بخشد.

درمان نارسایی قلبی نیز از دیگر کاربردهای متوپرولول است. این دارو با ترکیب سایر داروها به بهبود عملکرد قلب و کاهش علائم نارسایی قلبی در بیماران کمک می ‌کند.

همچنین متوپرولول گاهی برای درمان انواع خاصی از ضربان قلب نامنظم تجویز می ‌شود. این دارو با تنظیم ضربان قلب به طور منظم و پایدار به بهبود وضعیت بیماران کمک می ‌کند. به همراه مصرف این دارو، تغییرات در شیوه ‌زندگی نیز بسیار مهم هستند که در ادامه بیشتر در این باره بحث خواهیم کرد.

نحوه استفاده داروی متوپرولول

متوپرولول در دو نوع فرم مختلف عرضه می ‌شود: قرص معمولی و کپسول. برای مصرف قرص متوپرولول معمولی، معمولاً پزشک توصیه می‌ کند آن را یک یا دو بار در روز همراه با غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید.

برای استفاده از قرص و کپسول، بهتر است آنها را یک بار در روز مصرف کنید. برای بهبود یادآوری مصرف دارو، توصیه می ‌شود همیشه متوپرولول را در زمان یکسانی از روز مصرف کنید. در صورتی که دارو به شکل قرص یا کپسول تجویز شده باشد، باید این داروها را به طور کامل بلعید. از جویدن یا له نکردن قرص ‌ها یا کپسول ‌ها پرهیز کنید. در صورتی که مشکلی در بلعیدن کپسول‌ ها دارید، می ‌توانید کپسول را باز کنید و محتویات آن را روی یک قاشق نرم مانند سس سیب، پودینگ یا ماست پاشیده و بلافاصله مخلوط را ببلعید. اما باید دقت داشته باشید که بیش از 60 دقیقه پس از پاشیدن محتویات کپسول، آن را مصرف نکنید.

هنگام شروع مصرف قرص متوپرولول، پزشک یا داروساز ممکن است دوز کمتری را تجویز کند و سپس به تدریج آن را افزایش دهد. این روش معمولی است تا بدن به دارو عادت کند و اثرات جانبی به حداقل برسند. متوپرولول به کنترل وضعیت قلبی شما کمک می ‌کند، اما باید به عنوان درمانی مداوم و طبق دستور پزشک مصرف شود. به هیچ وجه به طور ناگهانی مصرف متوپرولول را قطع نکنید، زیرا این کار ممکن است به مشکلات قلبی جدی منجر شود. پزشک یا داروساز معمولاً دوز را به تدریج و تحت نظر خود افزایش یا کاهش می ‌دهد.

رزرو مشاوره رایگان

عوارض جانبی قرص متوپرولول

داروی متوپرولول
داروی متوپرولول

مصرف متوپرولول ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سرگیجه یا سبکی سر
 • خستگی
 • افسردگی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • دهان خشک
 • دل درد
 • استفراغ
 • گاز یا نفخ
 • سوزش سردل
 • یبوست
 • راش یا خارش
 • دست و پاهای سرد
 • آبریزش بینی

برخی از عوارض جانبی قرص متوپرولول می تواند جدی باشد. علائم زیر غیر معمول هستند، اما اگر هر یک از آنها را تجربه کردید، فوراً با پزشک یا داروساز تماس بگیرید:

 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • خس خس سینه
 • تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
 • افزایش وزن
 • غش کردن
 • ضربان قلب سریع، تپنده یا نامنظم

برخی اقدامات لازم قبل از مصرف قرص متوپرولول

قبل از شروع مصرف این دارو، باید اقداماتی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که مصرف آن برای شما مناسب و ایمن است. در ادامه تعدادی از اقدامات و نکات مهم را که قبل از مصرف متوپرولول باید در نظر بگیرید را بررسی می کنیم:

 • حساسیت به دارو: اگر به متوپرولول یا هر دیگر دارویی که متوپرولول را شامل م ی‌شود حساسیت دارید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده قرص متوپرولول بخواهید تا از وجود موادی که برای شما مشکل ‌زا هستند، اطلاع داشته باشید.
 • اطلاع از مصرف داروهای دیگر: به داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می ‌کنید یا قصد دارید مصرف کنید. این اطلاعات برای تنظیم دقیق دوز متوپرولول و پیگیری عوارض جانبی مهم است.
 • اختلالات قلبی و عروقی: اگر ضربان قلب آهسته یا نامنظم، نارسایی قلبی یا مشکلات گردش خون دارید، حتما به داروساز یا پزشک خود اطلاع دهید. در برخی موارد، داروی متوپرولول ممکن است برای شما مناسب نباشد.
 • بیماری‌های مزمن: اگر بیماری‌ هایی مانند آسم، بیماری ‌های ریوی، بیماری ‌های قلبی یا کبدی، دیابت، آلرژی شدید یا پرکاری تیروئید دارید یا داشته ‌اید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این اطلاعات ممکن است برای تصمیم ‌گیری در مورد مناسب بودن متوپرولول برای شما اهمیت داشته باشد.
 • بارداری و شیردهی: اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است دوز متوپرولول شما را تغییر دهد یا نسبت به عوارض جانبی نگران باشد.
 • جراحی: اگر برنامه دارید جراحی انجام دهید (از جمله جراحی دندان)، به پزشک یا دندانپزشک خود اعلام کنید که متوپرولول مصرف می ‌کنید. این موضوع برای جلوگیری از مشکلات قلبی و فشار خون در دوران جراحی بسیار مهم است.
 • رانندگی: متوپرولول ممکن است باعث خواب ‌آلودگی شما شود. تا زمانی که متوجه نشدید که این دارو بر شما چگونه تأثیر می ‌گذارد، رانندگی نکنید.
 • مصرف الکل: اگر از کپسول متوپرولول استفاده می ‌کنید، هیچ گونه نوشیدنی الکلی ننوشید یا از داروهای تجویزی یا بدون نسخه حاوی الکل استفاده نکنید. الکل ممکن است با متوپرولول تداخل داشته باشد و عوارض جانبی احتمالی را افزایش دهد.
 • واکنش‌های آلرژیک: اگر به واکنش‌ های آلرژیک به مواد مختلف دچارید، باید در طی مصرف قرص متوپرولول از واکنش ‌های آلرژیک مراقبت کنید.

پاسخ به سوالات شما

در کنار مصرف داروی متوپرولول چه دستور غذایی را رعایت کنم؟

اگر پزشک رژیم غذایی کم نمک یا کم سدیم تجویز می کند، این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم، چکار کنم؟

دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده آن را مصرف نکنید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص متوپرولول پرداختیم و نکات لازم را بررسی کردیم. به طور کلی این دارو برای افرادی که مشکلات قلبی مانند فشار خون بالا یا آریتمی قلبی دارند، تجویز می شود. نحوه مصرف متوپرولول به صورت یک بار در روز به همراه غذا است. توصیه می شود قبل از مصرف این دارو با داروساز یا پزشک در مورد نحوه مصرف، دوز مناسب مشورت کرده و توصیه های آنها را به دقت رعایت کنید.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید