اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص کلوپیدوگرل؛ صفر تا صد نحوه استفاده، عوارض و تداخلات دارویی

قرص کلوپیدوگرل؛ صفر تا صد نحوه استفاده، عوارض و تداخلات دارویی

قرص کلوپیدوگرل یک داروی مهم در زمینه پیشگیری از بیماری ‌های قلبی و عروقی است. این دارو با تأثیر بر فعالیت پلاکت ‌های خونی، به کنترل تشکیل لخته ‌های خونی کمک می ‌کند و در پیشگیری از انسداد عروق و حمله قلبی موثر است. از آنجایی که بیماری‌ های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان محسوب می ‌شوند، استفاده از داروی کلوپیدوگرل به عنوان یک راهکار پیشگیرانه مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی با کلوپیدوگرل بیشتر آشنا می شویم و تمام نکات این دارو را بررسی می کنیم؛ پس برای اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

کاربرد و موارد استفاده از قرص کلوپیدوگرل

قرص کلوپیدوگرل یک داروی موثر است که به منظور جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی برای افراد مبتلا به بیماری ‌های قلبی مانند حمله قلبی اخیر و سکته اخیر تجویز می شود. همچنین این دارو در بیماری ‌های گردش خون مانند بیماری ‌های عروق محیطی، نقش مهمی دارد. داروی کلوپیدوگرل به همراه آسپرین برای درمان درد قفسه سینه جدید یا بدتر شده (حمله قلبی جدید) مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در مواردی که آسپرین ممکن است نتیجه ‌ای مطلوب نداشته باشد، برای درمان آنژین ناپایدار مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

کلوپیدوگرل به عنوان یک داروی ضد پلاکت عمل می ‌کند و با کمک به باز نگه داشتن رگ ‌های خونی، از لخته شدن خون پس از انجام برخی روش ‌های پزشکی مانند استنت قلبی جلوگیری می ‌کند. با این عملکرد، جریان خون به آرامی در بدن حفظ می‌ شود و خطرات حملات قلبی و سکته مغزی به طور قابل توجهی کاهش می ‌یابد.

قرص کلوپیدوگرل 75
قرص کلوپیدوگرل 75

نحوه استفاده قرص کلوپیدوگرل

قبل از شروع مصرف این دارو و هر بار که دارو را تجدید می ‌کنید، بهتر است راهنمای دارویی را که توسط داروساز ارائه شده است را به دقت مطالعه کنید. اگر سوالی درباره این دارو یا ابهامی در مورد مصرف دارید، بهتر است با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در معمول قرص کلوپیدوگرل به صورت خوراکی یا بدون غذا مصرف می ‌شود، اما حتماً باید دستور پزشک را رعایت کنید. برای بهره ‌برداری بهتر از این دارو، باید آن را به صورت منظم و در زمان مشخصی مصرف کنید. دوز و مدت زمان درمان به وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان بستگی دارد و بهتر است به تعیین دقیق داروساز پزشک خود عمل کنید.

اگر قرص کلوپیدوگرل را برای جلوگیری از لخته شدن پس از کاشت استنت یا روش ‌های دیگر مصرف می ‌کنید، باید طبق دستور پزشک و با ترکیب آسپرین آن را مصرف کنید. از قطع موقت دارو بدون مشورت پزشکی پرهیز کنید.

همچنین حین استفاده از قرص کلوپیدوگرل، از مصرف گریپ فروت یا محصولات مشتق از آن خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما به شما اجازه دهند. این اقدام می‌ تواند خطر عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. در صورت ظهور علائم ناشی از عدم اثربخشی دارو یا علائم جدیدی مثل درد قفسه سینه، تنگی نفس، تغییرات ناگهانی در بینائی یا گیجی، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان داروی کلوپیدوگرل را بدون مشورت پزشک یا داروساز خود قطع نکنید.

رزرو مشاوره رایگان

عوارض جانبی داروی کلوپیدوگرل

بسیاری از افراد که قرص کلوپیدوگرل را مصرف می کنند هیچ عوارضی را تجربه نمی کنند. اما تمام داروها عوارض خاص خود را دارند و ممکن است در برخی افراد بروز کند. در ادامه عوارض جانبی کلوپیدوگرل را بررسی می کنیم:

 1. 1. خونریزی/کبودی آسان: یکی از عوارض جانبی معمول کلوپیدوگرل، خونریزی آسان از لثه یا بینی و کبودی پوست است. اگر این عارضه ‌ها شدیدتر شوند یا ماندگار باشند، باید به پزشک مراجعه کنید.
 2. ناراحتی/درد معده: ممکن است با مصرف کلوپیدوگرل ناراحتی معده یا درد شکمی رخ دهد. در صورتی که این عارضه ‌ها شدید و مزمن باشند، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. اسهال و یبوست: برخی از افراد ممکن است با مصرف کلوپیدوگرل مشکلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست داشته باشند. اگر این علائم به مدت طولانی ادامه پیدا کند یا شدید باشد، به پزشک مراجعه کنید.
 4. عوارض جانبی جدی و نادر: عوارض جانبی جدی کلوپیدوگرل به شدت نادر هستند، اما اگر از موارد زیر رنج ببرید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:
 • درد شدید معده/شکم
 • خونریزی کنترل نشده از لثه یا بینی
 • مدفوع خونی/سیاه
 • گیجی
 • تب
 • رنگ پریدگی شدید پوست
 • لکه ‌های بنفش رنگ پوست
 • غش
 • ضربان قلب سریع
 • سردرد شدید ناگهانی
 • ضعف/خستگی غیرمعمول
 • استفراغ همراه با خون یا شبیه تفاله قهوه
 • مشکل در صحبت کردن
 • تغییرات بینایی
 • تشنج
 • زردی چشم/پوست
 • ادرار خونی/قرمز/صورتی/تیره
 • علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر مقدار ادرار
 1. واکنش‌های آلرژیک: واکنش ‌های آلرژیک به قرص کلوپیدوگرل بسیار نادر هستند، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی مانند بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

توصیه های قبل از مصرف قرص کلوپیدوگرل

قبل از شروع مصرف این دارو، باید به موارد زیر توجه داشته باشید. با در نظر گرفتن و رعایت موارد زیر می توانید عوارض این دارو را به حداقل برسانید. پس به دقت این قسمت را بررسی کنید:

 • حساسیت و آلرژی: اگر به کلوپیدوگرل یا داروهای مشابه آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این اطلاعات به او کمک می ‌کند تا داروی مناسبی برای شما تجویز کند.
 • داروهای مشابه: اگر دیگر داروهای ضد پلاکتی (مانند پراسوگرل) مصرف می‌ کنید، به پزشک خود اعلام کنید. در این حالت ممکن است تداخلات دارویی اتفاق بیفتد و پزشک تغییراتی در داروهایتان ایجاد کند.
 • سابقه پزشکی: به پزشک یا داروساز در مورد سابقه پزشکی خود اطلاع دهید، به ویژه اگر شما دارای شرایط خاصی هستید. این شرایط مانند خونریزی ‌های گوارشی (مانند زخم معده یا خونریزی در مغز یا چشم)، جراحی‌ های اخیر، آسیب ‌ها یا تروماهای جدی، بیماری های کبدی یا بیماری ‌های خونریزی دهنده (مانند هموفیلی).
 • احتیاط در برابر زخم و خراش: به علت خطر بریدگی و خونریزی ناشی از داروی کلوپیدوگرل، از تماس با اشیاء تیز مانند تیغ و ناخن بری احتیاط کنید. همچنین از ورزش ‌های تماسی خودداری کنید.
 • عمل جراحی: اگر می خواهید عمل جراحی داشته باشید، حتماً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک یا داروساز به شما دستور دهد که مصرف کلوپیدوگرل را قبل از عمل جراحی متوقف کنید.
 • مصرف الکل: مصرف روزانه الکل در حین مصرف قرص کلوپیدوگرل ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. بنابراین مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید.
 • بارداری و شیردهی: اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، درباره مصرف کلوپیدوگرل با پزشک خود مشاوره کنید. اثرات دارو بر روی بارداری و شیردهی مشخص نیست و نیاز به ارزیابی دقیق دارد.

تداخل دارویی کلوپیدوگرل با دیگر داروها و آسپرین

تداخل دارویی می ‌تواند تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد قرص کلوپیدوگرل داشته باشد و حتی خطرات جانبی جدی را افزایش دهد. یکی از مهم ‌ترین تداخلات، تداخل با آسپرین است. اگر بیمار در حال حاضر آسپرین مصرف می‌ کند، در این باره باید با داروساز مشورت کرد؛ زیرا تداخل بین آسپرین و کلوپیدوگرل ممکن است در موارد خاصی نظیر پس از استنت عروق کرونر یا برخی از بیماری ‌های قلبی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین دیگر داروها نیز ممکن است بر نحوه عملکرد قرص کلوپیدوگرل تأثیر بگذارند، به عنوان مثال، داروهای کاهش ‌دهنده اسیدی خاص، PPI ها، سایمتیدین و دیگر داروها. پس اگر می خواهید داروی کلوپیدوگرل را مصرف کنید یا در حال مصرف هستید حتما تمام داروهای دیگر را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید تا تداخلی بین آنها به وجود نیاید. در جدول زیر برخی از این داروها را بررسی می کنیم:

نام دارو تاثیر تداخل توصیه ها
آسپرین افزایش خطر خونریزی با پزشک یا داروساز مشورت شود
کاهش‌دهنده ‌های اسیدی خاص (PPI ها) کاهش جذب کلوپیدوگرل با پزشک در مورد استفاده ایمن مشورت شود
سایر داروها (سایمتیدین، اتراویرین، فلبامات و غیره) ممکن است بر نحوه عملکرد کلوپیدوگرل تأثیر بگذارند از داروساز سوال شود
داروهای آسیب ‌دیده افزایش خطر خونریزی با پزشک در مورد استفاده ایمن مشورت شود

این جدول فقط برخی از تداخلات دارویی ممکن با کلوپیدوگرل را نشان می ‌دهد، بنابراین برای استفاده ایمن از این دارو، همه داروهای مصرفی باید با دقت توسط داروساز بررسی شود. همچنین هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک خود تغییر ندهید یا مصرف نکنید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص کلوپیدوگرل پرداختیم و تمام نکات لازم را بررسی کردیم. در واقع این دارو برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی برای پیشگیری از سکته قلبی تجویز می شود. مصرف داروی کلوپیدوگرل در برخی افراد می تواند عوارض جانبی داشته باشد یا با داروهای دیگر تداخل ایجاد کند. برای جلوگیری از این منظور حتما قبل از مصرف با داروساز متخصص مشورت کنید تا بتوانید با کمترین عوارض جانبی بهترین نتیجه را از این دارو به دست آورید.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید