اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص آلپرازولام؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل دارویی

قرص آلپرازولام؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل دارویی

قرص آلپرازولام یک داروی مؤثر برای کنترل اضطراب و هراس است که به عنوان یک بنزودیازپین مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو با افزایش اثرات ماده شیمیایی GABA در مغز، باعث آرامش می شود. اما استفاده از آن باید با احتیاط و زیر نظر داروساز صورت گیرد؛ زیرا مصرف نادرست می ‌تواند به مشکلات اعتیاد، عوارض جانبی جدی و خطرات سوء مصرف منجر شود. برای دریافت مشاوره دارویی رایگان همین حالا وارد صفحه زیر شوید و زمان مورد نظر را رزرو کنید. پس از رزرو خانم دکتر کاغذی یکی از بهترین داروسازان کشور با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند:

رزرو مشاوره رایگان

اما به طور کلی در ادامه این مقاله می خواهیم تمام نکات مرتبط به این دارو را بررسی کنیم. این اطلاعات شامل نحوه استفاده، عوارض جانبی، تداخل دارویی و توصیه ارائه شده توسط داروساز است.

قرص آلپرازولام برای چیست؟

قرص آلپرازولام یک داروی بنزودیازپین است که برای کنترل علائم هراس و اضطراب مرتبط با اختلال هراس استفاده می‌ شود. این دارو با افزایش اثرات ماده شیمیایی GABA در مغز عمل می ‌کند و باعث ایجاد آرامش در بیمار می ‌شود.

قرص آلپرازولام 1
قرص آلپرازولام 1

نحوه استفاده از قرص آلپرازولام

نحوه استفاده از قرص آلپرازولام باید طبق دستور پزشک یا داروساز متخصص صورت گیرد. همچنین قبل از مصرف هر دوز جدید، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز را مطالعه کنید. این دارو معمولاً روزانه یکبار همراه وعده صبح مصرف می ‌شود. همچنین این دارو را با غذای چرب مصرف نکنید؛ زیرا این امر می‌ تواند عوارض جانبی را افزایش دهد. قرص باید به طور کامل بلعیده شده و نباید خرد یا نجویده شود تا خطر آزاد شدن تمام دارو در یکباره و افزایش عوارض جانبی کاهش یابد.

دوز مصرفی بر اساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ هر فرد به درمان توسط داروساز تعیین می ‌شود. ممکن است دوز به تدریج افزایش یابد تا زمانی که دارو به خوبی شروع به کار کند. به یاد داشته باشید که این دارو ممکن است باعث اعتیاد شود، بنابراین مصرف خودسرانه این دارو به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

اگرچه قرص آلپرازولام به بسیاری از افراد کمک می ‌کند اما مصرف طولانی مدت ممکن است با کاهش کارایی دارو همراه باشد. در صورتی که اثر دارو متوقف شد یا کارایی آن کاهش یافت، باید به پزشک یا داروساز وضعیت خود را گزارش دهید.

قرص آلپرازولام نیم
قرص آلپرازولام نیم

عوارض جانبی قرص آلپرازولام

مصرف قرص آلپرازولام علاوه بر مزایای خود، ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد. برای کاهش عوارض جانبی دستورالعمل های داروساز را به دقت رعایت کنید و طبق دستورات او این دارو را مصرف کنید. در صورت مشاهده هر علائمی پس از مصرف آلپرازولام فورا به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. برخی از شایع ترین عوارض جانبی پس از مصرف عبارت اند از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • افزایش تولید بزاق
 • حالت تهوع
 • یبوست
 • تغییر در میل جنسی/توانایی
 • تغییرات روانی/خلقتی (مانند توهم، افکار خودکشی)
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در صحبت کردن
 • از دست دادن هماهنگی
 • مشکل در راه رفتن
 • زردی چشم/پوست
 • تشنج
 • بثورات پوستی
 • خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفس

تداخل دارویی قرص آلپرازولام

تداخل دارویی قرص آلپرازولام با دیگر داروها می تواند باعث تغییر در عملکرد داروهای دیگر شود و خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. پس اگر همراه آلپرازولام داروی دیگری مصرف می کنید، بهتر است تمام داروها و محصولات (شامل داروهای نسخه ‌ای/غیرنسخه‌ ای و محصولات گیاهی) را با داروساز به اشتراک بگذارید. اگر تداخلی میان داروهای شما وجود داشته باشد، داروساز ممکن است دارویی را قطع یا دوز آن یا نحوه استفاده از آن را تغییر دهد. برخی از شایع ترین تداخلات آلپرازولام با دیگر داروها در جدول زیر بررسی شده است:

نام دارو تأثیرات تداخل
کاوا افزایش خطر عوارض جانبی جدی
سدیم اکسیبات افزایش خطر عوارض جانبی جدی
آداگراسیب تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
سایمتیدین تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
داروهای ضد افسردگی خاص (مانند فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
مهارکننده های پروتئاز (مانند ایندیناویر) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند ریشفاسینمی) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند فنی توئین) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
الکل، ماری جوانا (حشیش) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
داروهای خواب یا اضطراب (مانند دیازپام، لورازپام، زولپیدم) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
شل کننده ها (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) تغییر نحوه عملکرد آلپرازولام
سیگار کاهش سطح خونی آلپرازولام و افزایش خطر عوارض جانبی جدی، اطلاع از پزشک در صورت مصرف سیگار

توصیه های مهم دارویی در مورد قرص آلپرازولام

با رعایت توصیه های ارائه شده توسط داروساز می توان عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آلپرازولام را به حداقل ممکن رساند. این توصیه ها شامل موارد زیر است:

 1. خطر سوء مصرف و اعتیاد: آلپرازولام خطراتی از جمله سوء مصرف و اعتیاد دارد که می ‌تواند منجر به مصرف بیش از حد و حتی مرگ شود. پس باید زیر پزشک متخصص یا داروساز این دارو را مصرف کنید.
 2. دوز مناسب: پزشک یا داروساز باید کمترین دوز آلپرازولام را که موثر است را در کمترین زمان ممکن تجویز کند. این کار به شما کمک می ‌کند تا خطرات و عوارض جانبی را کاهش دهید.
 3. آگاهی از عوارض جانبی: باید با عوارض جانبی جدی مانند تنفس آهسته/کم عمق، سبکی سر غیرمعمول، خواب ‌آلودگی/سرگیجه شدید و مشکل در بیدار شدن آشنا باشید. در صورت بروز هر یک از این عوارض، باید فوراً به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.
 4. ترک دارو: هرگز نباید دارو را بطور تصادفی یا به طور ناگهانی قطع کنید. این کار می ‌تواند منجر به علائم ترکیبی ناخواسته مانند سردرد، مشکل خواب، بی ‌قراری، افسردگی، حالت تهوع یا تشنج شود. برای قطع این دارو با داروساز مشورت کنید. داروساز ممکن است دوز را کاهش دهد و به تدریج این دارو را قطع کند.
 5. آگاهی از حساسیت: اگر به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپین ‌ها حساسیت دارید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین همیشه باید همه سابقه پزشکی خود را با پزشک یا داروساز به اشتراک بگذارید، به ویژه اگر مشکلات ریوی/تنفسی، بیماری کبد، بیماری کلیوی یا سابقه اختلال مصرف مواد دارید.
 6. تأثیرات موجب خطرات: قرص آلپرازولام ممکن است باعث سرگیجه یا خواب ‌آلودگی شما شود. در صورت مصرف آن، باید از رانندگی، استفاده از ماشین ‌آلات و هرگونه کاری که هوشیاری نیاز دارد، خودداری کنید.
 7. اثر بر بارداری و شیردهی: قبل از مصرف آلپرازولام در صورت بارداری، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو به نوزاد متولدنشده آسیب می رساند و در صورت شیردهی توصیه نمی‌ شود.

این توصیه ‌ها برای استفاده ایمن و موثر از قرص آلپرازولام حائز اهمیت است و باید به دقت رعایت شوند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص آلپرازولام پرداختیم. به طور کلی آلپرازولام به عنوان یک بنزودیازپین برای درمان اضطراب و هراس استفاده می ‌شود. مصرف این دارو باید با دقت و تحت نظر پزشک یا داروساز صورت گیرد؛ زیرا خطرات سوء مصرف، اعتیاد و عوارض جانبی جدی وجود دارد. بیماران باید از تداخلات دارویی و علائم ترک دارو آگاه باشند و در صورت بروز هر گونه عوارض، فوراً به پزشک یا داروساز اطلاع دهند.

دکتر مهدی قرائی
دکتر مهدی قرائی
داروساز
drkaghazi.com

دکتر مهدی قرائی ، دارای دکترای عمومی داروسازی، تحصیل کرده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید