اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
داروی دیازپام؛ کاربرد، نحوه استفاده، عوارض و تداخل دارویی

داروی دیازپام؛ کاربرد، نحوه استفاده، عوارض و تداخل دارویی

داروی دیازپام یک داروی مهار کننده سیستم عصبی مرکزی است که به عنوان ضد اضطراب و ضد تشنج تجویز می ‌شود. در واقع این دارو برای کاهش اضطراب، تشنج و مشکلات خواب مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دیازپام با تأثیر بر مغز و سیستم عصبی مرکزی، علائم اضطراب و تنش را کاهش می ‌دهد. این دارو تحت نظر پزشک تجویز می ‌شود و مصرف بی ‌رویه آن توصیه نمی ‌شود؛ زیرا مصرف بی رویه این دارو می‌ تواند به اعتماد به نفس و اعتیاد منجر شود. برای اطلاعات بیشتر راجب قرص دیازپام در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی با ما همراه باشید.

کاربرد قرص یا داروی دیازپام

قرص دیازپام
قرص دیازپام

داروی دیازپام به عنوان یکی از اعضای خانواده بنزودیازپین ها شناخته می ‌شود و کاربرد های درمانی بسیار زیادی برای مشکلات مغز و اعصاب دارد. یکی از کاربردهای اصلی دیازپام، درمان اضطراب است. اضطراب ممکن است باعث تنش عصبی، نگرانی ‌های زیاد و اختلالات خواب شود. دیازپام با تاثیر آرام ‌بخش خود بر مغز و اعصاب، به کاهش این علائم کمک می ‌کند.

کاربرد دیگر دیازپام درمان وضعیت اسپاسم عضلانی است. این وضعیت انقباض ناخودآگاه و معمولاً در عضلاتی مانند گردن، شانه یا پشت رخ می‌ دهد. دیازپام با افزایش اثرات تسکینی خود به مردم کمک می ‌کند تا از این مشکلات رهایی پیدا کنند.

در ترک الکل دیازپام می تواند یک گزینه مناسب باشد. وقتی کسانی که به الکل اعتیاد دارند تصمیم به ترک الکل می‌ گیرند، قطع الکل می‌ تواند به علائم سختی را به همراه داشته باشد. داروی دیازپام با کاهش تنش و تسکین علائم جانبی مرتبط با ترک الکل، به افراد کمک می ‌کند این مراحل را بگذرانند.

دیازپام همچنین در موارد وضعیت صرع جدی، به عنوان یکی از ابزارهای درمانی انتخابی مطرح می ‌شود. این دارو به صورت تزریقی در مواقع اضطراری استفاده می ‌شود و می ‌تواند به تسکین تشنج‌ های خطرناک کمک کند.

همچنین داروی دیازپام ممکن است قبل از عمل جراحی برای ایجاد خواب آلودگی و کاهش اضطراب در بیماران مورد استفاده قرار گیرد. این دارو با آرام کردن مغز و عصبات به بیماران کمک می ‌کند تا از رویدادهای پزشکی بدون تنش و نگرانی عبور کنند.

نحوه مصرف داروی دیازپام

داروی دیازپام
داروی دیازپام

داروی دیازپام باید با توجه به دستورات پزشک یا داروساز مصرف شود. پس از دریافت این دارو، باید تا چندین ساعت به دقت تحت نظر باشید. اگر از دیازپام در خانه استفاده می ‌کنید، حتماً تمام دستورالعمل‌ های آماده‌ سازی و مصرف را از متخصص مراقبت ‌های بهداشتی خود یاد بگیرید. همچنین قبل از استفاده، دیازپام را به صورت بصری برای وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید؛ اگر مشکلی وجود دارد، از مصرف آن خودداری کنید.

قرص دیازپام باید بر اساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ به درمان، تعیین شده و دقیقاً به این دستورات عمل شود. همچنین باید در نظر داشت که دیازپام ممکن است باعث اعتیاد شود، به ویژه در صورت وجود تاریخچه اعتیاد یا اختلال مصرف مواد. در این موارد، دارو را دقیقاً به توصیه پزشک مصرف کرده و از افزایش دوز خودداری کنید.

داروی دیازپام می تواند به صورت خوراکی یا آمپول (تزریق) باشد. در صورت نیاز به تزریق، آن را به طور آهسته و آرام به داخل رگ بزرگ تزریق کنید و هرگز در شریان یا پوست تزریق نکنید.

آمپول دیازپام
آمپول دیازپام

عوارض جانبی داروی دیازپام

داروی دیازپام علاوه بر مزایا و کاربرد های خود ممکن است برای برخی افراد عوارض جانبی داشته باشد. در زیر به عوارض جانبی این دارو می پردازیم. پس از مشاهده هر گونه علائم زیر فورا با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 1. خواب آلودگی: این یکی از عوارض متداول دیازپام است. اگر این عارضه برایتان مزاحمت ایجاد کند یا به شدت افزایش یابد، به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. سرگیجه: ممکن است پس از مصرف دیازپام سرگیجه را تجربه کنید. در این حالت از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند پرهیز کنید.
 3. تاری دید: برخی افراد مشکلات تاری دید را پس از مصرف قرص دیازپام تجربه می کنند. در صورت بروز این مشکل، به پزشک مراجعه کنید.
 4. بی ‌ثباتی و درد/سوزش/قرمزی در محل تزریق: اگر داروی دیازپام به صورت تزریقی تجویز شده باشد، ممکن است در محل تزریق عوارضی مانند بی ‌ثباتی، درد، سوزش یا قرمزی رخ دهد. اگر این علائم ماندگار یا شدیدتر شوند، به پزشک خود اطلاع دهید.
 5. عوارض جانبی جدی: باید توجه داشته باشید که عوارض جانبی جدی نادر است، اما در صورت تجربه هر یک از موارد زیر، فوراً به پزشک مراجعه کنید:
 • تغییرات روانی/خلقی (مانند مشکلات حافظه، بی ‌قراری، توهم، گیجی، افسردگی)
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعف عضلانی یا لرزش
 • مشکل در ادرار کردن
 • زردی چشم/پوست
 • علائم عفونت (مانند گلودرد، تب، لرز)
 • غش
 • ضربان قلب آهسته/سریع/نامنظم
 1. واکنش‌های آلرژیک: واکنش ‌های آلرژیک به دیازپام نادر هستند، اما در صورت مشاهده علائمی مانند بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید یا مشکل در تنفس، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی دیازپام با دیگر داروها

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروی دیازپام را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بنابراین قبل از مصرف قرص دیازپام و همچنین سایر داروها، باید با پزشک و داروساز خود مشورت کرده و فهرستی از تمام محصولات دارویی (شامل داروهای نسخه‌ ای/غیرنسخه‌ ای و محصولات گیاهی) که ممکن است مصرف کنید را به آنها را در اختیار آنها قرار دهید. در زیر جدولی از برخی دارو هایی که ممکن است با دیازپام تداخل داشته باشد را بررسی می کنیم:

نام دارو یا محصول

خطر عوارض جانبی جدی

کلوزاپین خواب آلودگی/سرگیجه شدید
فلووکسامین خواب آلودگی/سرگیجه شدید
اورلیستات خواب آلودگی/سرگیجه شدید
سدیم اکسی ‌بات خواب آلودگی/سرگیجه شدید
کدئین خواب آلودگی/مشکلات تنفسی
هیدروکودون خواب آلودگی/مشکلات تنفسی
الکل خواب آلودگی/سرگیجه شدید
ماری جوانا (حشیش) خواب آلودگی/سرگیجه شدید
داروهای خواب یا اضطراب (آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) خواب آلودگی/سرگیجه شدید
شل کننده‌ها (کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) خواب آلودگی/سرگیجه شدید
آنتی هیستامین‌ها (ستیریزین، دیفن هیدرامین) خواب آلودگی/سرگیجه شدید

همچنین باید برچسب روی تمام داروها و محصولات دیگری قرار است مصرف کنید را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است حاوی مواد خواب آلودگی باشد. از داروساز نیز در مورد نحوه استفاده مطمئن از داروها سوال کنید تا داروها را با تداخل و عوارض مصرف کنید.

رزرو مشاوره رایگان

توصیه های مهم مصرف دیازپام

قبل استفاده از قرص دیازپام باید به برخی نکات و توصیه ها توجه کنید. با رعایت به این توصیه ها می توان داروی دیازپام را با کمترین عوارض جانبی، بیشترین تاثیر را دریافت کرد. پس با دقت موارد زیر را بررسی کنید:

 • حساسیت و آلرژی: اگر به دیازپام یا دیگر بنزودیازپین‌ ها حساسیت یا آلرژی دارید، حتماً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. مصرف این دارو ممکن است واکنش ‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر را ایجاد کند.
 • سابقه پزشکی: قبل از مصرف دیازپام، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اعلام کنید. این مسائل می ‌توانند شامل بیماری ‌های عضلانی، مشکلات ریوی/تنفسی، اختلالات روحی/خلقی، سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل، گلوکوم، بیماری قلبی، بیماری کبد، بیماری کلیوی و مشکلات مغزی باشند.
 • تأثیرات جانبی: مصرف قرص دیازپام ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاریکی دید شما شود. بنابراین تا زمانی که از تأثیرات این دارو خارج نشده ‌اید، رانندگی نکنید، از ماشین ‌آلات ایمنی استفاده نکنید و کارهایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، انجام ندهید. همچنین از مصرف الکل و ماری‌ جوانا (حشیش) خودداری کنید.
 • کودکان: برای برخی از کودکان، دیازپام ممکن است اثر معکوس داشته باشد و تغییرات روانی/خلقتی را ایجاد کند. برای کودکان، تجویز این دارو باید با دقت و تحت نظر یک پزشک انجام شود.
 • بزرگسالان مسن: افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند. این عوارض می ‌تواند خواب آلودگی و از دست دادن هماهنگی را افزایش دهد. پزشک یا داروساز باید دوز مناسب را تعیین کند.

مصرف داروی دیازپام در دوران بارداری و شیردهی

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف دارو یا قرص دیازپام در دوران بارداری ممنوع است؛ زیرا می ‌تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند و علائمی مانند تنفس آهسته یا کم عمق، گریه بی ‌وقفه، لرزش یا مشکل در تغذیه نوزاد ایجاد کند. همچنین این دارو به شیر مادر منتقل می ‌شود و ممکن است تأثیرات نامطلوبی بر روی شیرخوار داشته باشد. بنابراین شیردهی در حین مصرف دیازپام توصیه نمی ‌شود.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به داروی دیازپام پرداختیم و تمام نکات این دارو را بررسی کردیم. در واقع دیازپام دارویی از خانواده بنزودیازپین ها است و برای درمان اضطراب، اسپاسم عضلانی، ترک الکل، تشنج یا قبل از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه ما به شما قبل از مصرف این دارو مشورت با پزشک یا داروساز است. داروساز با توجه به شرایط شما بهترین زمان مصرف، دوز مناسب و داروهایی که احتمال تداخل دارند را برای شما مشخص می کند تا با کمترین عوارض بیشترین بهره وری را داشته باشید. پس توصیه ها و دستورات داروساز را به دقت رعایت کنید.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید