اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
انواع و علائم نیش حشرات و راه های درمان

انواع و علائم نیش حشرات و راه های درمان

نیش حشرات یکی از اتفاقات طبیعی است که می تواند در هر لحظه به طور ناگهانی اتفاق بیوفتد. گزش با توجه به نوع حشره می تواند خطرناک یا بدون خطر باشد که اغلب بدون خطر است. در این صورت طی چند ساعت یا چند روز از بین می رود. اما در صورت خطرناک بودن می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود. همچنین حشره ای که پوست را گزیده می تواند سمی باشد، در این حالت باید به سرعت در پی درمان آن باشید. به هر حال اگر حشره ای پوست شما را نیش زده است، باید ابتدا حشره مورد نظر را شناسایی کرده و اگر آن حشره خطرناک باشد، باید به دنبال روش درمان آن باشید. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با انواع حشرات و علائم آنها آشنا می شویم و سپس درمان آن را بررسی می کنیم.

انواع نیش و گزش حشرات

برای تشخیص نیش حشرات ابتدا باید با انواع حشرات که می توانند پوست را نیش بزند، بشناسید. سپس با توجه به آن دنبال راه درمانی باشید. در ادامه با شایع ترین حشرات گزنده آشنا می شویم و علائم آنها را بررسی می کنیم:

1. نیش کنه

نیش کنه
نیش کنه

یکی از نیش حشرات نیش کنه است. کنه گروهی از حشرات کوچک است که اغلب در محیط‌ های گرم و مرطوب یافت می‌ شود. این موجود می‌تواند پوست انسان‌ ها یا حیوانات را گاز بگیرد. آن ‌ها معمولا به قسمت ‌های گرم و مرطوب بدن چون پوست سر، زیر بغل، کشاله ران و نواحی پرمو چسبیده و جای نیش قرمز و متورمی را ایجاد می ‌کنند. این گونه از حشرات ممکن است ناقل بیماری ‌های خطرناک مانند بیماری لایم و تب خالدار کوه راکی باشند.

علائم گزش کنه‌ ها شامل درد، تورم، سوزش در محل گزش، تاول و در صورت برخورد با کنه ‌های ناقل بیماری لایم، علائمی مانند بثورات دایره‌ ای قرمز و تورم غدد لنفاوی را تجربه می‌ کنند. بهتر است در صورت مشاهده علائم گزش، با داروساز مشورت کنید.

2. عنکبوت بیوه سیاه

نیش عنکبوت بیوه سیاه
نیش عنکبوت بیوه سیاه

یکی دیگر از نیش حشرات عنکبوت بیوه سیاه است. این حشره گونه از عنکبوت ها است که به دلیل رفتار تخم‌ گذاری غیرمعمول خود که پس از تخم‌ گذاری خود را می ‌خورد، شناخته می ‌شود. این عنکبوت ‌ها عمدتا به صورت سیاه و براق با شکل کروی و شکم قرمز رنگ دید می‌ شوند. آن ‌ها معمولا در استان ‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان ایران یافت می ‌شوند. از این رو اگر در مناطق جنگلی و کوهستانی زندگی می کنید باید مراقب نیش آن‌ ها باشید. علائم گزش عنکبوت بیوه سیاه شامل درد، گرفتگی عضلانی، درد شکم، لرزش بدن و در موارد خاص واکنش‌ های آلرژیک است. در صورت تجربه هر یک از این علائم، با پزشک یا داروساز متخصص مشورت کنید.

3. نیش کک

نیش کک
نیش کک

کک گونه ‌ای از حشرات است که به طور عمده روی حیوانات خانگی هستید، اما ممکن است به انسان ‌ها نیز حمله کند. این حشرات کوچک، حدود ۲/۵ میلی‌ متر طول دارند و قهوه ‌ای یا قرمز رنگ هستند. آن‌ ها باعث ایجاد جای ‌های قرمز و خارش‌ آور روی سطح پوست می ‌شوند. در برخی موارد، نیش کک می‌ تواند واکنش‌ های آلرژیک و عفونت پوستی را به دنبال داشته باشد. اگر شما یا حیوان خانگی شما تحت حمله کک قرار گرفتید و علائمی همچون خارش، قرمزی و واکنش ‌های ناگهانی داشته باشید، فورا با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

4. مورچه آتشین

نیش مورچه آتشین
نیش مورچه آتشین

مورچه آتشین با رنگ‌ های قهوه ‌ای تا سیاه مایل به قرمز است که می تواند پوست انسان را نیش بزند. این مورچه ‌ها معمولا در مناطق آفتابی و خشک یافت می ‌شوند و با نیششان می ‌توانند عوارض مختلفی از جمله التهاب پوست (کهیر پوستی) و در برخی موارد ضایعات جوش ‌مانند را ایجاد کنند. نیش مورچه آتشین می ‌تواند باعث درد، خارش و التهاب پوست شود. برخی افراد ممکن است به نیش این مورچه ‌ها واکنش ‌های آلرژیک داشته باشند. در این حالت می‌ تواند وضعیت جدی‌ تری مانند سرگیجه، تنگی نفس و گاهی حتی آنافیلاکسی را ایجاد کند. در صورت گزش توسط مورچه آتشین، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

5. نیش ساس

نیش ساس
نیش ساس

احتمالاً نام ساس به خاطر گزیدن و خوردن خون انسان ‌ها در خواب به گوشتان خورده است. در واقع یکی از نیش حشرات معروف ساس است. ساس ‌ها اغلب در رختخواب‌ ها پیدا می ‌شوند و گاهی در مبلمان قدیمی نیز حضور دارند. واکنش به نیش ساس معمولاً خفیف است و باعث بروز برآمدگی‌ های کوچک قرمز به همراه خارش می ‌شود. جای گزش ممکن است در قسمت ‌هایی از بدن که با لباس پوشانده نشده ‌اند، مانند دست‌ ها، گردن یا پاها ظاهر شود. در برخی موارد، ممکن است محل گزش تاول یا کهیر داشته باشد که برای رفع آن بهتر است با داروساز و پزشک متخصص مشورت کنید.

6. نیش گال

نیش گال
نیش گال

یکی دیگر از نیش حشرات شایع نیش گال یا جرب است. گال که خود نوعی کنه است در پوست فرو می ‌رود و باعث خارش شدید می ‌شود؛ به گونه ای که این بیماری با خارش شدید شناخته می شود. گال از طریق تماس نزدیک یا استفاده مشترک از وسایل شخصی با فرد مبتلا به گال منتقل می ‌شود. خارش معمولاً در شب بدتر می ‌شود و بعد از مدتی می ‌تواند باعث بروز بثورات یا زخم‌ های کوچک شود. معمولاً در نواحی مختلف بدن مانند بین انگشتان، آرنج، زیر بغل و دور کمر این خارش شدید ایجاد می شود.

7. نیش پشه

نیش پشه
نیش پشه

نیش پشه ‌ها ممکن است باعث ایجاد خارش و خطوط قرمز در محل گزش شود. علاوه بر اینکه این حشرات موجب ناراحتی و خارش می ‌شوند، می ‌توانند بیماری‌ های خطرناک مانند زیکا، ویروس نیل غربی، مالاریا و غیره را منتقل کنند. جای نیش پشه ‌ها به صورت برآمدگی‌ های سفت و قرمز ظاهر می‌ شود که معمولاً همراه با خارش است. بسته به نوع پشه، این خزنده ممکن است گزش ‌های چندگانه در یک ناحیه ایجاد کند. در صورت خارش پس از نیش این حشره، تا جای ممکن از خاراندن آن جلوگیری کنید؛ زیرا با خارش، جای نیش ممکن است دچار عفونت شود.

8. نیش زنبور

نیش زنبور
نیش زنبور

به احتمال زیاد شما با این نیش حشرات آشنا هستید. نیش زنبور معمولاً باعث ایجاد برجستگی ‌های پوستی قرمز و متورم می ‌شود که در اطراف آن، سفیدی نیز حضور دارد. زنبورها بعد از گزیدن، موادی را منتقل می ‌کنند که باعث این واکنشات پوستی می‌ شوند. این برجستگی‌ ها ممکن است همراه با درد، حس سوزش و ناراحتی شدید باشد. برخی افراد ممکن است واکنش ‌های شدیدتری به نیش زنبور نشان دهند که به مشاوره داروساز نیاز دارند.

9. مگس خانگی

مگس خانگی حشراتی با اندازه حدود ۳ سانتی ‌متر هستند که معمولا به زباله و لاشه جذب می‌ شوند. این مگس‌ ها می ‌توانند بیماری‌ هایی مانند مسمومیت غذایی و اسهال خونی را به انسان‌ ها منتقل کنند. گزش آن ‌ها معمولاً مشخص نیست، اما برخی افراد ممکن است به علت تماس با آن ‌ها ضایعات پوستی مثل کهیر را تجربه کنند. به دلیل خطرات گزش مگس خانگی، حفظ بهداشت و استفاده از روش ‌های کنترل حشرات می ‌تواند از گسترش آن‌ ها و احتمال انتقال بیماری ‌ها جلوگیری کند.

اقدامات بلافاصه پس از نیش حشرات

پس از گزش حشرات انجام اقدامات صحیح پس از آن می تواند به کاهش عوارض جانبی کمک کرده و وضعیت را بهبود بخشد. همچنین حفظ این مراحل می ‌تواند در کاهش التهاب، تورم و خطرات عفونتی موثر باشد. این اقدامات شامل مراحل زیر است:

  1. پاک کردن نیش: حذف نیش حشرات با دقت و به‌ طور کامل می ‌تواند آسیب‌ و عوارض جانبی را کاهش دهد.
  2. شستشو با آب و صابون: این کار به تمیز کردن ناحیه گزش کمک می ‌کند و احتمال عفونت را کاهش می ‌دهد.
  3. کمپرس سرد و یخ: استفاده از سردی به صورت کمپرس یا بسته یخ بر روی نقطه گزش شده، تورم و درد را کاهش می ‌دهد.
  4. نگه داشتن نقطه زده شده بالاتر از سطح بدن: این اقدام می‌ تواند در کاهش تورم و پیشگیری از گسترش آن کمک کند.
  5. اجتناب از خاراندن: خاراندن ناحیه نیش حشرات می ‌تواند عوارض و عفونت ‌های احتمالی را افزایش دهد، بنابراین اجتناب از این کار حیاتی است.

این اقدامات به‌ طور معمول می‌ توانند به کاهش عوارض و تسکین ناحیه زخم‌ دار کمک کنند. اما اگر وضعیت بهبود نیابد یا علائم بدتر شود، باید با داروساز متخصص مشورت کنید.

درمان نیش و گزش حشرات

درمان نیش حشرات
درمان نیش حشرات

برای درمان نیش حشرات ابتدا باید کدام نوع نیش است. سپس با توجه به آن دنبال راهکاری درمان باشید. اما به طور کلی می توان از دو محصول موثر استفاده کرد. برای آشنایی این محصول موارد زیر را بررسی کنید:

1. استفاده از لوسیون افتر بیت سی گل

لوسیون‌ هایی که حاوی مواد ضد التهاب مانند کالامین و دیپن ‌هیدرامین هستند، می ‌توانند اثرات ناشی از نیش حشرات را کاهش دهند. لوسیون افتر بیت سی گل، یکی از محصولات معتبر در این زمینه است. این لوسیون معمولاً حاوی عوامل آرام‌ بخش و ضدخارش بوده که می‌ تواند به تسکین سریع ‌تر درد و خارش کمک کند. قبل از استفاده از هر گونه محصول، بهتر است دستورالعمل ‌ها و راهنمایی ‌های موجود را به دقت مطالعه کرده و در صورت لزوم از یک پزشک یا داروساز مشورت بگیرید.

2. استفاده از اسپری کیوزینک الوینا

اسپری‌ های ضد عفونی کننده و ضد التهاب می ‌توانند کمک کنند تا احتمال عفونت در ناحیه نیش حشرات کاهش یابد. اسپری کیوزینک الوینا با ترکیبات ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده ‌ای که در آن وجود دارد، می ‌تواند در پیشگیری از عوارض جانبی و ایجاد حفاظت در برابر عفونت ‌های ممکن کمک کند. اما قبل از استفاده، بهتر است با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

3. مشاوره رایگان

اگر حشره ای پوست شما مکیده یا نیش زده است و جای آن پس از چند ساعت یا چند روز بهبود نیافت، باید از فردی متخصص مشورت بگیرید. از این رو خانم دکتر کاغذی با ارائه مشاوره دارویی آنلاین رایگان می تواند به شما در این شرایط کمک کند. برای دریافت مشاوره کافی است وارد صفحه رزرو شوید و زمان مناسب را رزرو کنید تا خانم دکتر در زمان رزرو شده با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

جلوگیری از نیش حشرات

با رعایت برخی نکات ایمنی برای جلوگیری از گزش حشرات می توان از خطرات آنها محافظت کرد. سعی کنید این روش های ساده را در زندگی روزمره رعایت کنید تا جلوی نیش حشرات را بگیرید. برخی از این عوامل موارد زیر است:

  • نظافت و بهداشت: حفظ نظم و تمیزی در محیط زندگی از دیگر راهکارهای مهم است. از جمله این کارها می ‌توان به دور ریختن زباله ‌ها، پاکسازی منظم محیط و حفظ بهداشت فضاهای داخلی و خارجی اشاره کرد. برای مثال از اسکرین‌ ها یا شبکه ‌های پنجره و درب استفاده کنید تا جلوی ورود حشرات را بگیرید.
  • استفاده از داروهای ضدحشرات: استفاده از داروهای ضدحشره نیز می ‌تواند برای پیشگیری از نیش حشرات مفید باشد. اما باید با احتیاط و با رعایت دستورالعمل ‌های ایمنی استفاده شود. محصولات مانند اسپری‌ ها یا لوسیون ‌های حشره‌ کش می ‌توانند برای کنترل انواع حشرات مؤثر باشند.
  • لباس مناسب بپوشید: استفاده از لباس ‌های مناسب، به ویژه برای فعالیت‌ هایی در فضای باز مانند کوهنوردی یا طبیعت‌ گردی، می ‌تواند از نیش حشرات مختلف جلوگیری کند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به انواع، درمان و پیشگیری از نیش حشرات پرداختیم. به طور کلی ما در زندگی روزمره با انواع حشرات در ارتباطیم که این حشرات برای حفاظت از خود راهکاری هایی دارند که می تواند به ضرر انسان ها باشد. برخی از این روش ها یا گزش حشرات می تواند خطرناک باشد. برای مثال نیش حشراتی مانند کنه، عنکبوت بیوه سیاه، کک، مورچه، ساس، زنبور، گال، مگس خانگی می تواند برای انسان مضر باشد.

نیش این حشرات علائمی مانند قرمزی، التهاب، برآمدگی و خارش دارد. برای درمان گزش آنها می توان از لوسین ها و اسپری های ضد حشرات مانند افتر بیت سی گل و کیوزینک الوینا استفاده کرد. اما بهتر از پس از نیش فورا با داروساز متخصص مشورت کنید، داروساز می تواند با توجه به نوع نیش حشره بهترین دارو را تجویز یا بسازد. برای دریافت رزرو نوبت برای مشاوره رایگان دارویی همین حالا وارد صفحه زیر شوید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید