اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
اگزما گوش؛ بررسی کامل علائم و 4 روش ساده برای درمان اگزما

اگزما گوش؛ بررسی کامل علائم و 4 روش ساده برای درمان اگزما

اگزما گوش یک بیماری پوستی مزمن است که به طور عمده توسط التهاب و خارش نمایان می‌شود. بیماری اگزما ممکن است به علت عوامل ژنتیکی، خشکی پوست، آلرژی‌ها و تماس با مواد تحریک‌کننده نظیر آلرژن‌ها و آلودگی هوا بروز کند. علائم اگزمای گوش شامل قرمزی، خارش، خشکی، پوست ترک خورده و تشدید در برخورد با عوامل تحریک‌کننده است. برای درمان بیماری اگزما گوش اقداماتی مانند استفاده از داروها، پمادها و قطره ها (با تجویز داروساز متخصص) انجام می شود. در ادامه با علائم و درمان این بیماری بیشتر آشنا می شویم؛ پس اگر شما یا نزدیکانتان دچار این بیماری شده اید، برای درمان و اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی علائم اگزما گوش

علائم اگزما گوش
علائم اگزما گوش

بیماری اگزما گوش، یا همان اگزما آتوپیک یک بیماری التهابی مزمن است که پوست گوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری معمولاً به صورت خارجی و مزمن در گوش‌ها و ناحیه پوستی اطراف آنها ظاهر می‌شود. در ادامه به بررسی علائم و عوامل موثر بر اگزما می پردازیم.

 • التهاب و خارش: یکی از علائم اصلی بیماری اگزمای گوش، التهاب و خارش پوست گوش است. این علائم بسیار مزاحم و در برخی موارد غیرقابل تحمل است.
 • قرمزی و تورم: قرمزی و تورم نیز از علائمی است که در اثر التهاب در پوست گوش و ناحیه پیرامون آن بروز می‌کند. این تغییرات ممکن است باعث تحریک و درد نیز شوند.
 • خشکی و ترک‌ها: پوست گوش در افراد مبتلا به اگزما معمولاً خشک و ترک خورده است. این خشکی می‌تواند برای بیمار تنش و آزار ایجاد کند.
 • ترشحات: ممکن است در بیماران مبتلا به اگزما گوش، ترشحات مختلفی از قبیل سفید، زرد، یا سبز رنگ از گوش ترشح شود. این ترشحات معمولاً با بوی نامطبوع همراه است.
 • پوست خشک و خارشناک در ناحیه اطراف گوش: علاوه بر علائمی که مستقیماً در پوست گوش مشاهده می‌شوند، پوست ناحیه اطراف گوش نیز ممکن است خشک و خارشناک باشد. این مسئله می‌تواند منجر به عدم راحتی و عدم توانایی در خوابیدن به طور صحیح شود.
 • افزایش حساسیت به عوامل محیطی: بیماران مبتلا به اگزما معمولاً حساسیت بیشتری نسبت به عوامل محیطی نظیر غبار، آلرژن‌ها و مواد شوینده دارند.

علت قرمزی و اگزمای گوش

علت قرمزی و اگزمای گوش
علت قرمزی و اگزمای گوش

اگزما گوش به دلایل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل ایجاد این بیماری، حساسیت‌های آلرژیک است. افرادی که به آلرژن‌های محیطی حساسیت دارند، ممکن است در معرض تحریکاتی قرار بگیرند که باعث التهاب و خارش در گوش می‌شود. عواملی مانند غبار، مواد شیمیایی، مواد غذایی خاص و حتی حشرات می‌توانند منجر به اگزمای گوش شوند.

عفونت‌های باکتریایی و قارچی نیز می‌توانند علت بیماری اگزما گوش باشند. وقتی باکتری یا قارچ به گوش وارد و تکثیر می شود، التهاب و عفونت گوش پس از آن ایجاد می شود. این موضوع می تواند یکی از عوامل اگزما باشد. عوامل دیگری مانند استفاده از مواد شوینده یا عوامل تحریک کننده دیگر می‌توانند عامل دیگر این بیماری باشند. مثلاً استفاده از قطره‌های گوش بیش از حد، تماس مستقیم با آب آلوده یا استفاده از اشیاءی مانند گوشواره‌ها که ممکن است در برخی افراد حساسیت ایجاد کنند.

روش های درمان اگزما گوش

روش های درمان اگزما گوش
روش های درمان اگزما گوش

برای درمان بیماری اگزما در ناحیه گوش روش های مختلفی وجود دارد. این روش های درمانی می تواند با مصرف داروها، قطره و پوماد انجام شوند. اما توجه داشته باشید به هیچ عنوان بدون تجویز داروساز هیچکدام از داروها را خودسرانه مصرف نکنید. در ادامه روش های درمانی اگزما گوش را بررسی می کنیم:

1. استفاده از قطره گوش

استفاده از قطره گوش می‌تواند بهبود علائم بیماری اگزما گوش را تسریع کند. قطره‌های گوش ضد التهاب و ضد عفونی می‌توانند به کاهش التهاب و خارش در منطقه گوش کمک کنند. علاوه بر آن، برخی قطره‌ها حاوی مواد آرامبخشی هستند که می‌توانند به کاهش تحریک و استرس مرتبط با اگزما کمک کنند. قبل از استفاده از قطره گوش، با یک داروساز متخصص مشورت بگیرید. پزشک می‌تواند نوع و دوز مناسب قطره را توصیه کند و راهنمایی‌های لازم را برای استفاده صحیح ارائه دهد.

2. استفاده از کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که به طور موضعی بر روی پوست استفاده می‌شوند. این داروها دارای خاصیت ضد التهابی بوده و به کاهش علائم اگزما گوش مانند التهاب، خارش و قرمزی کمک می‌کنند. با اثر محلی خود، کورتیکواستروئیدها عملکرد سیستم ایمنی محلی را تنظیم می‌کنند و علایم اگزما را بهبود می‌بخشند. اما برای استفاده مؤثر و ایمن از این داروها، بهتر است در خصوص نوع، دوز و مدت زمان استفاده با داروساز متخصص مشورت بگیرد.

3. آنتی هیستامین ها

آنتی‌هیستامین‌ها دسته‌ای از داروها هستند که برای کنترل علائم آلرژیک مانند خارش، التهاب و قرمزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها با تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن، از جمله تأثیر بر روی رسپتورهای هیستامین در بدن، به کاهش علائم آلرژی و التهاب کمک می‌کنند. آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند عوارض بیماری اگزما گوش را کاهش داده و درمان این بیماری را تسهیل کند. برای استفاده بهینه از این داروها، نیاز است نوع و دوز مناسب آنتی‌هیستامین توسط داروساز تعیین شود. داروساز می تواند با توجه به علم خود در زمینه داروها، راهنمایی‌های لازم را درباره مدت زمان مصرف و عوارض جانبی احتمالی ارائه دهد.

4. درمان‌های شیمیایی

درمان‌های شیمیایی در درمان اگزما گوش ممکن است به عنوان گزینه‌های درمانی در نظر گرفته شوند. این درمان‌ها شامل استفاده از اسید فوماریک، ایمیکویت‌ها و متوترکسات است. اسید فوماریک بهبود در علائم اگزمای گوش را تسریع کرده و به کاهش التهاب و خارش کمک می‌کند. ایمیکویت‌ها با کنترل و تنظیم سیستم ایمنی بدن به کاهش التهاب پوست کمک می‌کنند. متوترکسات نیز با کاهش علائم اگزما و ضد التهابی بودن خود به درمان این بیماری کمک می‌کند. با این حال استفاده از این درمان‌ها باید تحت نظر پزشک یا داروساز باشد و نیاز به مراقبت و پایش دقیق دارد.

درمان اگزما گوش در خانه

برای درمان اگزما گوش علاوه بر مصرف داروها باید برخی نکات درمانی در خانه رعایت شود. در واقع اگزما می ‌تواند یک عارضه ناراحت کننده باشد، اما با رعایت تدابیر درمانی ساده در خانه، می‌توان علائم آن را کنترل کرد. در ادامه چند راهکار مؤثر برای درمان اگزمای گوش در خانه بررسی می شود.

 • خشک نگه داشتن: اگزما به طور عمده به خشکی پوست مرتبط است. بنابراین حفظ رطوبت آن بسیار مهم است. از استفاده از هواکش گرم در حمام خودداری کنید و پس از حمام، گوش خود را با دقت خشک کنید. همچنین از استفاده از شامپوها و محصولات مراقبت از پوست حاوی عصاره آلوئه ورا و گلیسیرین استفاده کنید تا رطوبت را در پوست حفظ کنید.
 • استفاده از کرم‌های مرطوب کننده: استفاده از کرم‌های مرطوب کننده طی روز می‌تواند به کاهش خارش و خشکی پوست کمک کند. انتخاب یک کرم مرطوب کننده بدون عطر و با فرمولاسیون ملایم و غیرحساسیت‌زا می‌تواند مفید باشد. موادی مانند اوره و گلیسیرین در کرم‌های مرطوب کننده می‌توانند به طور مؤثر به رطوبت رساندن پوست گوش کمک کنند.
 • استفاده از پماد: استفاده از پمادهای ضد التهاب و آرامش‌بخش می‌تواند به کاهش علائم بیماری اگزما گوش کمک کند. پمادهایی که مقادیر مناسبی از عوامل ضد‌التهابی مانند هیدروکورتیزون دارند، می‌توانند خارش و التهاب را کاهش دهند.
 • کاهش استرس: استرس می‌تواند عامل تشدید علائم اگزمای گوش باشد. تلاش کنید تا استرس را به حداقل برسانید و روش‌های مدیریت استرس مانند یوگا، تمرین مکث و ماساژ را امتحان کنید. همچنین، برنامه‌ریزی برای وقت گذرانی مطلوب و مراقبت از خودتان، می‌تواند به کاهش استرس و بهبود علائم کمک کند.
 • تغذیه سالم: تغذیه مناسب می‌تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند. مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، گرده گیاهی و اسیدهای چرب امگا-3 می‌تواند به بهبود علائم اگزما گوش کمک کند. همچنین مصرف آب کافی می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به بیماری اگزما گوش پرداختیم و علائم و روش های درمانی آن را بررسی کردیم. گفتیم که اگزمای گوش باعث قرمزی، خارش، خشکی، ترشحات و افزایش حساسیت می شود. برای درمان این بیماری با مشورت و تجویز داروساز می توان از داروها، قطره ها یا پمادها استفاده کرد. کورتیکواستروئیدها و آنتی هیستامین ها نمونه ای از داروهای موثر در درمان بیماری اگزما در ناحیه گوش است.

علاوه بر این، درمان این بیماری ها می تواند در خانه انجام شود. با رعایت برخی نکات مانند خشک نگه داشتن پوست، استفاده از کرم های مرطوب کننده، کاهش استرس و تغذیه مناسب می توان به درمان بیماری اگزما گوش کمک کرد. قبل از هر گونه اقدام و مصرف دارو از یک داروساز متخصص مشورت بگیرید. پس اگر به این بیماری مبتلا شده اید و راهی برای درمان میگردید با رزو نوبت از مشاوره رایگان توسط دکتر کاغذی بهره مند شوید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید