اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
داروی سفالکسین؛ کاربرد + نحوه استفاده + عوارض و تداخل

داروی سفالکسین؛ کاربرد + نحوه استفاده + عوارض و تداخل

سفالکسین دارویی است که به عنوان یک آنتی ‌بیوتیک گروه سفالوسپورین استفاده می‌ شود. این دارو از طریق مهار رشد باکتری ‌ها عمدتاً در درمان عفونت‌ های باکتریایی مختلف موثر است. داروی سفالکسین به عنوان یک گزینه معتبر در درمان عفونت‌ های پوستی، تنفسی، ادراری و دیگر عفونت‌ های باکتریایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو با دستور پزشک تجویز می ‌شود و باید با توجه به توصیه ‌های پزشک مصرف شود تا از مقاومت باکتری ‌ها به دارو جلوگیری شود. برای اطلاعات دقیق تر در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی با ما همراه باشید.

مکانیسم عمل کاربرد داروی سفالکسین

کپسول سفالکسین 500
کپسول سفالکسین 500

قرص سفالکسین یک داروی آنتی ‌بیوتیک از دسته سفالوسپورین‌ ها است که برای درمان عفونت ‌های باکتریایی متنوعی استفاده می‌ شود. این دارو با اتصال به یک یا چند پروتئین مرتبط با پنی‌ سیلین که در سنتز دیواره‌ی سلولی باکتری ‌ها نقش دارند، عمل می ‌کند. این اتصال باعث مهار فرآیند ساخت دیواره‌ی سلولی باکتری می‌ شود. به این ترتیب، سفالکسین با توقف رشد باکتری‌ ها و ضعیف کردن دیواره‌ی سلولی آنها، به درمان عفونت ‌های باکتریایی کمک می ‌کند.

داروی سفالکسین به عنوان یک داروی آنتی ‌بیوتیک از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولاً در مواردی مانند عفونت ‌های پوستی، عفونت ‌های تنفسی، عفونت‌ های ادراری و غیره مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اما باید توجه داشت که سفالکسین در برابر عفونت ‌های ویروسی، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، کارآیی ندارد. همچنین استفاده نادرست از این دارو و سایر آنتی ‌بیوتیک ‌ها ممکن است منجر به مقاومت باکتری‌ ها شده و باعث کاهش اثربخشی این داروها گردد. بنابراین قبل از مصرف این دارو حتما با درباره نحوه مصرف با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

نحوه استفاده سفالکسین

کپسول سفالکسین 250
کپسول سفالکسین 250

برای استفاده بهینه از داروی سفالکسین، باید دقیقاً دستورات پزشک را رعایت کرد. دوز سفالکسین به توصیه پزشک، معمولاً هر 6 تا 12 ساعت به همراه غذا یا بدون مصرف غذا از طریق خوراکی مصرف می‌ شود. اما این دوز در کودکان، بسته به وزن آنها مشخص می شود.

مصرف مداوم و متوالی قرص سفالکسین بسیار حیاتی است. برای بهترین نتیجه، دارو را در زمان‌ های یکسان مصرف کنید و تا پایان کامل دوز تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم عفونت بهبود یابد. قطع زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید تا او تغییرات لازم را در درمان شما اعمال کند. از این طریق، می ‌توانید از داروی سفالکسین بهره ‌وری کامل را بدست آورید و به بهبودی عفونت ‌های باکتریایی در بدن خود کمک کنید.

عوارض جانبی سفالکسین

داروی سفالکسین 500
داروی سفالکسین 500

عوارض جانبی یکی از مهم ترین بحث ها درباره مصرف داروها است. اکثر افرادی که از داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کنند، هیچ عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اما ممکن است در برخی افراد پس از مصرف این داروها مانند داروی سفالکسین عوارض مشاهده شود. برخی این عوارض ها شامل موارد زیر هستند:

 1. اسهال
 2. تهوع
 3. استفراغ
 4. ناراحتی معده
 5. برفک دهان (در دوره ‌های طولانی یا مکرر مصرف دارو)
 6. عفونت قارچی جدید
 7. لکه ‌های سفید در دهان
 8. تغییر ترشحات واژن
 9. علائم جدیدی در طول درمان یا پس از توقف درمان
 10. اسهال که متوقف نمی ‌شود
 11. درد شکم یا معده
 12. وجود خون یا مخاط در مدفوع
 13. واکنش آلرژیک (ریشه در نادری ندارد)
 • بثورات پوستی
 • خارش یا تورم، به ویژه در صورت، زبان یا گلو
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

در صورتی که هر یک از این عوارض جانبی برای شما رخ دهد و ماندگار باشد یا بدتر شود، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی مانند بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی باید فوراً به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.

تداخل دارویی سفالکسین با دیگر داروها

یکی نکات بسیار مهم در نحوه مصرف داروی سفالکسین، جلوگیری از تداخل دارویی ممکن است. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد سفالکسین و سلامت عمومی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

دوفتیلید یک داروی ضد‌اختلالات و آنتی‌ دپرسانت است که برای کنترل علائم اختلالات افسردگی و اضطراب استفاده می ‌شود. تداخل بین سفالکسین و دوفتیلید ممکن است باعث نتایج آزمایش نادرست شود و خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بنابراین بسیار مهم است که پزشک و داروساز خود را در مورد تمام محصولاتی که شما مصرف می ‌کنید (شامل داروهای نسخه ‌ای و غیر نسخه‌ ای و محصولات گیاهی) آگاه کنید.

اگر تداخل دارویی نگران‌ کننده ‌ای وجود داشته باشد، پزشک شما ممکن است تغییراتی در تداخلات دارویی ایجاد کند یا به شما توصیه‌ های خاصی دهد.

توصیه های مهم در هنگام مصرف سفالکسین

با رعایت برخی توصیه و نکات قبل از مصرف داروی سفالکسین، خطر عوارض جانبی به حداقل یا صفر می رسد. این توصیه ها توسط دارساز ارائه شده است، پس به دقت به آنها توجه کنید:

 • حساسیت: قبل از شروع مصرف قرص سفالکسین، هر گونه حساسیت به آن را به پزشک یا داروساز خود اعلام کنید. همچنین اگر به پنی ‌سیلین ‌ها یا سایر سفالوسپورین ‌ها حساسیت یا آلرژی دارید، آن را به داروساز اطلاع دهید.
 • سوابق پزشکی: اگر مبتلا به بیماری کلیوی یا مشکلات معده/روده هستید، حتماً سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اعلام کنید.
 • دیابت: اگر دچار دیابت هستید، با توجه به اینکه سفالکسین ممکن است شامل قند باشد، احتیاط کنید و با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • واکسیناسیون: توصیه می ‌شود قبل از انجام هر نوع واکسیناسیون، به متخصص مراقبت ‌های بهداشتی خود اطلاع دهید که از سفالکسین استفاده می ‌کنید؛ زیرا مصرف آن ممکن است باعث کاهش اثربخشی واکسن ‌های باکتریایی زنده شود.
 • عمل جراحی: در صورت نیاز به عمل جراحی، حتماً در مورد تمام محصولاتی که مصرف می ‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • بارداری و شیردهی: در دوران بارداری، استفاده از سفالکسین تنها در صورت ضرورت باید انجام شود و باید خطرات و فواید آن را با پزشک خود مطرح کنید. همچنین قبل از دوران شیردهی، با پزشک خود درباره مصرف این دارو مشورت کنید، زیرا این دارو به شیر مادر منتقل می ‌شود.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به یکی از داروهای آنتی بیوتیک به نام داروی سفالکسین پرداختیم. این دارو به صورت کپسول، قرص یا آمپول توسط داروساز یا پزشک برای درمان مشکلات عفونتی تجویز می شود. با مصرف خودسرانه و بدون توجه به توصیه های داروساز خطر عوارض جانبی افزایش می یابد. پس قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. همچنین داروهایی که مصرف می کنید را به داروساز گزارش دهید تا از تداخلات ممکن جلوگیری شود.

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید