اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص آتورواستاتین؛ صفرتا صد نحوه استفاده و عوارض جانبی

قرص آتورواستاتین؛ صفرتا صد نحوه استفاده و عوارض جانبی

قرص آتورواستاتین یک داروی کلسترول معتبر است که برای کاهش سطح چربی ‌های خونی، به ‌ویژه کلسترول LDL، استفاده می ‌شود. این دارو به عنوان استاتینی در عملکرد کبد اثر می‌گذارد و سبب کاهش تولید کلسترول توسط بدن می‌ شود. در نتیجه با کاهش سطح کلسترول خون، خطر ابتلا به اختلالات قلبی-عروقی مانند آنژین صدری و سکته قلبی کاهش می ‌یابد. در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی آتورواستاتین را بررسی خواهیم کرد. پس اگر سوالی درباره این قرص دارید در این مقاله با ما همراه باشید؛ زیرا تمام نکات لازم بررسی خواهد شد.

مکانیزم قرص آتورواستاتین

قرص آتورواستاتین یک داروی مؤثر از گروه استاتین ‌ها است. این دارو هنگامی که با رژیم غذایی مناسب ترکیب می شود، نقش مهمی در کاهش کلسترول و چربی ‌های بد و افزایش کلسترول خوب در خون ایفا می‌ کند. در واقع این دارو به کاهش مقدار کلسترول تولید شده توسط کبد از طریق تثبیت یک آنزیم به نام HMG-CoA ردوکتاز عمل می‌کند. این آنزیم در مرحله اولیه تولید کلسترول نقش دارد و تنظیم آن میزان کلسترول در خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با مصرف دقیق و منظم داروی آتورواستاتین، میزان کلسترول بد (LDL) کاهش یافته و کلسترول خوب (HDL) افزایش می یابد. این تغییرات در ترکیبات چربی خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را به‌طور قابل توجهی کاهش می ‌دهد. علاوه بر این، تراز تری‌گلیسیرید نیز کاهش می‌یابد و این موضوع به بهبود تنظیم چربی‌ها در خون کمک می‌کند.

برای بهر ه‌برداری بهینه از قرص آتورواستاتین، تغییراتی در شیوه زندگی نیز ضروری است. ورزش منظم، کاهش وزن در صورت لزوم و ترک سیگار تاثیرات مثبتی روی عملکرد این دارو دارند. همچنین رعایت دقیق دستورات پزشک و تجویزات دارویی از اهمیت بالایی برخوردار است.

قرص آتورواستاتین 10
قرص آتورواستاتین 10
قرص آتورواستاتین 20
قرص آتورواستاتین 20

نحوه استفاده قرص آتورواستاتین

استفاده بهینه از داروها به منظور بهبود وضعیت بهداشتی بسیار مهم است، به ویژه زمانی که مشکلات مانند افزایش کلسترول باعث نگرانی می ‌شود. همان طور که می دانیم قرص آتورواستاتین یک داروی معمول برای کاهش کلسترول است اما نیاز به رعایت تعدادی نکته دارد.

شما باید این دارو را با معده خالی مصرف کنید. بهترین زمان برای مصرف آن یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از وعده غذایی است. مقدار داروی مصرفی باید بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن و مصرف دیگر داروها تعیین شود. اگر از داروهای دیگری برای کاهش کلسترول استفاده می‌کنید، حتماً فاصله حداقل 1 ساعت قبل از آتورواستاتین مصرف کنید. این کار جلوی تداخل داروها را می‌گیرد و باعث جذب بهتر قرص آتورواستاتین می شود.

مصرف منظم این دارو برای بهره‌ برداری کامل از آن ضروری است. حتی اگر احساس بهبود کردید، باید به توصیه داروساز پایبند باشید و دارو را در ساعت مشخصی مصرف کنید. اغلب افراد با کلسترول یا تری‌گلیسیرید بالا احساس ناراحتی نمی‌کنند، اما اهمیت رعایت توصیه‌های پزشکی درباره رژیم غذایی و ورزش بی‌نقص است.

تداخل دارویی آتورواستاتین با دیگر دارو ها

در زیر جدولی از تداخلات دارویی آتورواستاتین با برخی از داروهای دیگر آمده است. این تداخلات می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی عملکرد قرص آتورواستاتین داشته باشند. با این حال، این لیست کامل نیست و تغییراتی در داروهای شما ممکن است تأثیرات متفاوتی داشته باشد. برای اطمینان از تداخلات دقیق، همیشه با داروساز در این باره مشورت کنید.

داروهای تداخل دار با آتورواستاتین تاثیر تداخل دارویی
داپتومایسین افزایش خطر عوارض عضلانی و کبدی
جمفیبروزیل کاهش جذب آتورواستاتین از دستگاه گوارش
گلکاپرویر به همراه پیبرنتاسویر افزایش سطح آتورواستاتین در خون
تلیترومایسین افزایش سطح آتورواستاتین در خون
ریتوناویر افزایش سطح آتورواستاتین در خون
محصولات برنج مخمر قرمز افزایش خطر مشکلات عضلانی و کبدی

توصیه می‌شود که همیشه قبل از شروع یا تغییر درمان با آتورواستاتین، تمام داروهایی که استفاده می‌کنید (شامل داروهای نسخه‌ای، غیر نسخه‌ای و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. این اطلاعات به آنها کمک می‌کند تا تداخلات ممکن را ارزیابی کرده و به شما راهنمایی کامل‌تری ارائه دهند. همچنین در طی مصرف داروی آتورواستاتین، از مصرف محصولات برنج مخمر قرمز هم خودداری کنید تا خطر عوارض جانبی جدی کاهش یابد.

عوارض جانبی داروی آتورواستاتین

بسیاری از افرادی که قرض آتورواستاتین را مصرف می کنند، هیچ عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اما در برخی مواقع این دارو می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. این عوارض در اکثر مواقع به دلیل استفاده نادرست از دارو است. در زیر عوارض احتمالی داروی آتورواستاتین آماده است:

 • اسهال
 • نازوفارنژیت
 • آرترالژی
 • بی خوابی
 • عفونت ادراری
 • حالت تهوع
 • سوء هاضمه
 • افزایش ترانس آمینازها
 • اسپاسم عضلانی
 • درد اسکلتی عضلانی
 • میالژی
 • درد اندام
 • درد حلق و حلق
 • آنژین
 • سنکوپ
 • تنگی نفس
 • میوپاتی
 • آنافیلاکسی
 • سندرم استیونز-جانسون
 • میوزیت

علاوه بر تمام علائم بالا قرص آتورواستاتین می تواند باعث اختلال در حافظه یا گیجی، دیابت، تب یا خستگی غیرعادی، مشکلات کبدی (تهوع/استفراغی که متوقف نمی شود، زردی چشم/پوست، ادرار تیره، درد معده/شکم)، واکنش آلرژیک (بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی) شود. اما این علائم به ندرت دیده می شود. اگر این علائم در شما هم بروز پیدا کرد، بلافاصله با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

توصیه های قبل از مصرف آتورواستاتین

قبل از شروع مصرف قرص آتورواستاتین، باید به برخی از توصیه ها دقت کنید. اگر به این دارو حساسیت دارید، حتماً پزشک یا داروساز خود را در جریان قرار دهید. همچنین سابقه پزشکی خود را با دقت به پزشک یا داروساز ارائه دهید، به ویژه در مواردی که بیماری کبدی یا کلیوی دارید یا الکل مصرف می‌کنید. در طول مصرف آتورواستاتین، موارد زیر را رعایت کنید:

 • اجتناب از مصرف مشروبات الکلی: مصرف روزانه الکل ممکن است در ترکیب با آتورواستاتین خطر ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد. بهتر است از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • اطلاع از داروها و مکمل‌ها: هرگاه داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا محصولات گیاهی مصرف می‌کنید، حتماً به داروساز خود اطلاع دهید. تداخلات دارویی ممکن است تأثیرات جانبی را تشدید کنند.
 • اطلاع از عوارض جانبی: افراد مسن به عوارض جانبی، به ویژه مشکلات عضلانی، حساس‌تر هستند. در صورت ظهور علائم ناخواسته، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • دوران بارداری و شیردهی: در دوران بارداری، استفاده از آتورواستاتین تنها زمانی توصیه می‌شود که ضرورت وجود داشته باشد؛ زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. تأثیر این دارو بر شیر مادر مشخص نیست، اما به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، توصیه می‌شود که در طی مصرف آتورواستاتین شیردهی را متوقف کنید.

نحوه نگهداری دارو

برای حفظ کیفیت و اثربخشی قرص آتورواستاتین، رعایت نکات زیر ضروری است:

 • دارو را در دمای اتاق، دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری کنید.
 • اجازه ندهید دارو در محیط حمام قرار گیرد؛ زیرا تغییرات دما و رطوبت ممکن است کیفیت آن را تحت تأثیر قرار دهد.
 • فرم سوسپانسیون را در ظرف اصلی نگه دارید و از جدا کردن آن خودداری کنید.
 • بعد از ۶۰ روز از باز کردن بطری، حتی اگر مقداری از دارو باقی مانده باشد، فرم سوسپانسیون را دور بریزید؛ زیرا کیفیت و اثربخشی آن ممکن است کاهش یابد.
 • داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.
 • هرگز داروها را در توالت ریخته و به لوله فاضلاب نسپرید؛ مگر اینکه به شما دستور داده شده باشد.
 • زمانی که دیگر به دارو نیاز ندارید یا تاریخ انقضای آن گذشته است، آن را به درستی دور بریزید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص آتورواستاتین پرداختیم و تمام نکات لازم را بررسی کردیم. در واقع داروی آتورواستاتین با کاهش سطح کلسترول خون، خطر ابتلا به اختلالات قلبی-عروقی را کاهش می دهد. این دارو با توجه به شرایط شما توسط داروساز تجویز می شود تا عوارض جانبی به دنبال نداشته باشد. مصرف نادرست و بدون مشورت با داروساز می تواند باعث درد، بی خوابی، اسهال و مشکلات کبی شود.

تداخل دارویی دیگر بحث مهم آتورواستاتین است که باید در نظر گرفته شود. اگر در کنار این دارو، داروی دیگری را مصرف می کنید، حتما از داروساز متخصص مشورت بگیرید؛ زیرا ممکن است با آتورواستاتین تداخل داشته باشد.
منبع: reference.medscape.com

با دریافت مشاوره رایگان دکتر کاغذی می توانید از تمام مزایای مشاوره آنلاین بهره مند شوید. با توجه به توضیحاتی که تا الان مطالعه کرده اید، می توانید همین الان نوبت مشاوره خود را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان
حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید