اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص سیمواستاتین؛ کاربرد + موارد استفاده + عوارض و تداخل دارویی

قرص سیمواستاتین؛ کاربرد + موارد استفاده + عوارض و تداخل دارویی

قرص سیمواستاتین یکی از داروهای موثر قلبی عروقی است که به همراه رژیم غذایی مناسب، به کاهش کلسترول بد و چربی‌ ها، مانند LDL و تری ‌گلیسیرید کمک می ‌کند. در عین حال این دارو کلسترول خوب یا HDL را نیز افزایش می ‌دهد. سیمواستاتین از گروه استاتین‌ ها بوده و با کاهش تولید کلسترول توسط کبد عمل می ‌کند. این دارو با کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی، سکته مغزی و حملات قلبی می ‌شود. اما استفاده از سیمواستاتین نیازمند رعایت دقیق دستورات و موارد احتیاط است و توجه نکردن به این موارد می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. برای راهنمایی و مشورت با متخصص داروساز، خانم دکتر کاغذی به صورت رایگان به شما مشاوره دارویی می دهد. برای دریافت نوبت وارد صفحه زیر شوید و زمان مناسب را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان

به صورت کلی در ادامه این مقاله قصد داریم تا تمام نکات مرتبط به این دارو را بررسی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

نحوه استفاده قرص سیمواستاتین

قرص سیمواستاتین 10
قرص سیمواستاتین 10

برای استفاده از قرص سیمواستاتین، ابتدا بروشور اطلاعات بیمار را مطالعه کنید، این بروشور از طرف داروساز توصیه هایی ارائه می دهد که بسیار مهم است. اما به طور کلی سیمواستاتین به طور روزانه یک بار در روز معمولاً در شب به صورت خوراکی تجویز می شود.

این قرص را می ‌توانید به همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اما دوز مورد نیاز بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن و داروهای دیگری که مصرف می کنید، تعیین می ‌شود. حداکثر دوز معمول برای این دارو 40 میلی ‌گرم در روز است. اگر پزشک به شما دستور داده بیش از 40 میلی‌ گرم مصرف کنید، همان دوز را ادامه دهید. اما بهتر است فوراً با پزشک خود در مورد مزایا و معایب دوز بالاتر صحبت کنید.

خوردن گریپ فروت یا مصرف آب گریپ ‌فروت همراه با استفاده از این دارو توصیه نمی ‌شود، مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما اجازه داده باشند. این اقدام ممکن است خطر عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

مهم ‌ترین نکته درباره مصرف قرص سیمواستاتین این است که باید به صورت منظم و در زمان مشخصی از روز این دارو را مصرف کنید، حتی اگر احساس خوبی دارید. اکثر افراد مبتلا به کلسترول بالا احساس بیماری نمی ‌کنند و پس از مدتی مصرف دارو را قطع می کنند. اما باید طبق دستورات پزشک داروساز تا زمان تجویز شده این دارو را ادامه دهید. از طرفی ممکن است تا 4 هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو بهره‌ مند شوید؛ پس صبور باشید و به صورت خودسرانه آن را قطع نکنید.

عوارض جانبی داروی سیمواستاتین

بسیاری از افراد که قرص سیمواستایتن مصرف می کنند، عوارض خاطرناکی را تجربه نمی کنند. اما مصرف قرص سیمواستاتین می تواند باعث برخی عوارض جانبی شود. اگر هر علائمی پس از مصرف این دارو مشاهده کردید، فورا به داروساز یا پزشک اطلاع دهید. این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عوارض خفیف حافظه یا گیجی
 • افزایش ریسک دیابت یا تشدید آن
 • مشکلات عضلانی، از جمله رابدومیولیز و میوپاتی خود ایمنی شده
 • خطر بیشتر در افراد مسن
 • درد/حساسیت/ضعف عضلانی (به ویژه با تب یا خستگی غیرعادی)
 • مشکلات کلیوی، از جمله تغییرات در مقدار ادرار
 • مشکلات کبدی
 • تهوع
 • استفراغ
 • زردی چشم و پوست
 • ادرار تیره
 • درد شکم
 • واکنش‌های آلرژیک شدید، از جمله بثورات پوستی، خارش، تورم، سرگیجه شدید، و مشکلات تنفسی.

  قرص سیمواستاتین 20
  قرص سیمواستاتین 20

تداخل دارویی قرص سیمواستاتین

تداخلات دارویی می ‌توانند نحوه عملکرد داروها را تغییر داده یا خطرات عوارض جانبی را افزایش دهند. پس اگر دارویی دیگری همراه قرص سیمواستاتین مصرف می کنید، لیست این داروها (شامل داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و به داروساز نشان دهید. اگر میان این داروها تداخلی وجود داشته باشد، داروساز آن را تشخیص می دهد و بهترین توصیه را برای رفع آن ارائه می دهد. برای مثال می تواند دارو را حذف، جایگزین یا نحوه استفاده از آن را تغییر دهد. اما توجه داشته باشید که هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک یا داروساز به صورت خودسرانه شروع، متوقف یا تغییر ندهید. برخی از داروهایی که ممکن است با سیمواستاتین تداخل داشته باشد، در جدول زیر بررسی شده است:

داروها تاثیرات تداخل دارویی
رقیق کننده های خون مانند وارفارین افزایش خطر خونریزی و کبودی
سیکلوسپورین افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
دانازول افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
داپتومایسین افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
جمفیبروزیل افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
ضد قارچ ‌های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول، ووریکونازول) افزایش خطر عوارض عضلانی و کبدی
کوبی ‌سیستات کاهش اثر سیمواستاتین در کاهش کلسترول
کلشی ‌سین کاهش اثر سیمواستاتین در کاهش کلسترول
آنتی ‌بیوتیک‌ های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین) افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
نفازودون افزایش غلظت سیمواستاتین در خون
مهارکننده ‌های پروتئاز HIV (مانند نلفینا، تئوروسینا، تئوریکونا، تئوریسین، نفازودون) افزایش غلظت سیمواستاتین در خون

همچنین افراد هنگام مصرف قرص سیمواستاتین نباید از قرص نیاسین برای کاهش کلسترول در دوزهای 1 گرم یا بیشتر استفاده کنند؛ زیرا می ‌تواند خطر عوارض جانبی (به ویژه مشکلات عضلانی) را افزایش دهد.

توصیه های مهم قبل از استفاده از سیمواستاتین

رعایت توصیه‌ ها و موارد احتیاط به جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته و افزایش اثربخشی سیمواستاتین کمک کند. این موارد شامل موارد زیر است:

 1. حساسیت و آلرژی: اگر به قرص سیمواستاتین یا داروی مشابه دیگر حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. ممکن است موادی غیر فعال که در این دارو وجود داشته باشد که باعث واکنش ‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند.
 2. سابقه پزشکی: اگر سابقه پزشکی دارید آن را به پزشک یا داروساز بگویید، به خصوص اگر بیماری کبدی یا بیماری کلیوی دارید.
 3. محدود کردن مصرف الکل: درصورت مصرف سیمواستاتین، مصرف روزانه الکل را محدود کنید. مصرف الکل ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد، به ویژه زمانی که با سیمواستاتین ترکیب شود.
 4. مصرف در افراد مسن: افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی، به ویژه مشکلات عضلانی، حساسیت بیشتری داشته باشند.
 5. دوران بارداری: در دوران بارداری، استفاده از این دارو تنها زمانی قابل استفاده است که ضروری باشد؛ زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند.
 6. شیردهی: مشخص نیست که آیا قرص سیمواستاتین به شیر مادر منتقل می ‌شود یا خیر. اما به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در حین مصرف این دارو توصیه نمی ‌شود.

جمع بندی

به طور کلی قرص سیمواستاتین یک داروی موثر برای کاهش کلسترول بد و پیشگیری از بیماری ‌های قلبی است. با اطلاع از نحوه استفاده، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و توصیه ‌های مهم قبل از مصرف، می ‌توانید از این دارو بهترین استفاده را ببرید. اما بهتر است همواره با پزشک یا داوساز مشورت کرده و دستورات او را رعایت کنید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید