اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص سایمتیدین؛ کاربرد + نحوه مصرف + عوارض و تداخل

قرص سایمتیدین؛ کاربرد + نحوه مصرف + عوارض و تداخل

قرص سایمتیدین یک داروی مسدودکننده H2 که برای درمان مشکلات معده و گلو ناشی از اسید معده بیش از حد استفاده می ‌شود. همچنین این دارو برای درمان زخم معده و روده نیز توسط پزشک یا داروساز تجویز می شود. اما مصرف غیراصولی و خودسرانه می تواند عوارض یا تداخلات دارویی خطرناکی داشته باشد. به همین خاطر رعایت دستورات پزشک و داروساز و مشورت با قبل از مصرف ضروری است. برای دریافت مشاوره دارویی رایگان از داروساز همین حالا وارد صفحه نوبت شوید و بهترین زمان را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان

اما در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی قصد داریم تا نکات این دارو را بررسی کنیم؛ زیرا با درک دقیق ترکیبات و استفاده از این دارو می توانید با کمترین عوارض جانبی بهترین نتایج را بدست آورید.

قرص سایمتیدین برای چیست؟

قرص سایمتیدین 200
قرص سایمتیدین 200

قرص سایمتیدین یک داروی مسدودکننده H2 است که برای درمان مشکلات معده و گوارش مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو به ویژه برای درمان زخم معده و روده و جلوگیری از ریفلاکس (بازگشت اسید معده به مری) بسیار مفید است. علاوه بر این داروی سایمتیدین می ‌تواند در درمان مشکلات معده و مری ناشی از اسید معده بیش از حد مانند سندرم زولینگر-الیسون، ازوفاژیت فرسایشی و بیماری ریفلاکس اسید (GERD) مؤثر باشد.

این دارو باعث کاهش تولید اسید معده می شود که این امر می‌ تواند به تسکین علائمی مانند درد معده، سوزش سردل، مشکل در بلع، سرفه و مشکلات خواب کمک کند. همچنین از آنجایی که کاهش اسید معده می ‌تواند از آسیب جدی به سیستم گوارش جلوگیری کند، استفاده از سایمتیدین در جلوگیری از زخم و سرطان معده موثر است. این دارو باید طبق دستورالعمل داروساز و با مشورت با ایشان مصرف شود و از استفاده آن برای کودکان زیر 12 سال ممنوع است مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

نحوه استفاده از داروی سایمتیدین

استفاده از قرص سایمتیدین باید طبق دستورات پزشک به دقت مصرف شود. معمولاً این دارو به صورت خوراکی به همراه غذا یا بدون غذا مصرف می ‌شود. دوز و مدت زمان درمان باید بر اساس شرایط پزشکی فرد و پاسخ او به درمان توسط داروساز یا پزشک تعیین شود.

نکته مهم در نحوه استفاده از داروی سایمتیدین این است که اگر از داروهای دیگری برای تسکین درد معده استفاده می ‌کنید، باید آن ‌ها را حداقل یک ساعت پس از مصرف سایمتیدین مصرف کنید.

داروی سایمتیدین
داروی سایمتیدین

مصرف منظم قرص سایمتیدین برای تأثیر موثر آن ضروری است. بهتر است دارو را هر روز در همان زمان یا زمان ‌های مشخص شده مصرف کنید. هرگز دوز را افزایش ندهید یا بیشتر از زمان تعیین شده توسط پزشک مصرف نکنید.

توقف زودهنگام مصرف قرص سایمتدین باعث تأخیر در بهبود می شود. حتی اگر احساس بهبود کرده‌ اید، باید مصرف دارو را بر اساس توصیه داروساز ادامه دهید.

در صورتی که از قرص سایمتیدین برای خوددرمانی استفاده می ‌کنید، می ‌توانید یک قرص را به صورت خوراکی با یک لیوان آب مصرف کنید. برای جلوگیری از سوزش سردل این دارو را حداکثر 30 دقیقه قبل از خوردن غذا یا نوشیدنی ‌هایی که ممکن است سوزش سردل را ایجاد کنند، مصرف کنید.

مصرف بیش از 2 قرص در 24 ساعت توصیه نمی‌ شود مگر اینکه داروساز تجویز کند. همچنین بیش از 14 روز متوالی بدون مشاوره با داروساز نباید این دارو مصرف شود. در صورت عدم بهبود یا بدتر شدن علائم، باید به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض جانبی قرص سایمتیدین

در واقع اکثر کسانی که از این دارو مصرف می کنند هیچ عوارضی را تجربه نمی کنند. اما مصرف بیش از حد، عدم توجه به تداخلات دارویی و بدون توجه به توصیه های داروساز از سایمتیدین می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. در صورت مشاهده هر گونه علائم پس از مصرف این دارو، حتما به داروساز یا پزشک اطلاع دهید. برخی از شایع ترین عوارض های داروی سایمتیدین عبارت اند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • اسهال
 • تغییرات روانی/خلقتی مانند بی‌قراری، گیجی، افسردگی و توهم
 • مشکلات در ادرار کردن
 • درد عضلانی/مفاصل
 • تورم/درد پستان در مردان
 • کاهش توانایی جنسی (با دوزهای بسیار بالای دارو)
 • کبودی/خون ریزی آسان
 • علائم عفونت مانند گلودرد، تب، سرفه، و مشکل در تنفس
 • سریع ضربان قلب آهسته/نامنظم
 • خستگی غیرمعمول
 • علائم مشکلات کبدی مانند تهوع/استفراغ، درد معده/شکم، ادرار تیره، و زردی چشم/پوست
 • علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار

هرچند واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائمی مانند بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در ناحیه صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید یا مشکلات تنفسی، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.

تداخل دارویی قرص سایمتیدین

تداخلات دارویی که ممکن است بین قرص سایمتیدین و دیگر داروها اتفاق بیفتد می ‌تواند به تغییر در عملکرد داروها یا افزایش خطر عوارض جانبی منجر شود. پس بهتر است قبل از مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کرده و با داروساز در این باره مشورت کنید. در جدول زیر برخی از داروهایی که با سایمتیدین تداخل دارند، آمده است:

دارو

نوع تداخل دارویی با داروی سایمتیدین

دوفتیلید کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
اپی روبیسین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
تیکلوپیدین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
آرتمتر کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
کلوپیدوگرل کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
لومفانترین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
متفورمین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
موکلوبمید کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
موریسیزین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
کینیدین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
نقره سولفادین کاهش جذب سایمتیدین و کاهش اثربخشی آن
فزولینتانت کاهش جذب سایمتیدین
متوپرولول کاهش جذب سایمتیدین
تاکرین کاهش جذب سایمتیدین
وارفارین کاهش جذب سایمتیدین
زالپلون کاهش جذب سایمتیدین
مسدودکننده‌ های کانال کلسیم کاهش جذب سایمتیدین
ضد افسردگی ‌های سه حلقه ‌ای کاهش جذب سایمتیدین
تئوفیلین کاهش جذب سایمتیدین
آتازاناویر کاهش جذب دارو
داساتینیب کاهش جذب دارو
ضد قارچ ‌های آزول مانند ایتراکونازول، فلوکونازول کاهش جذب دارو
لووکتوکنازول کاهش جذب دارو
پازوپانیب کاهش جذب دارو
اسپارسنتان کاهش جذب دارو

نکته: استفاده از سیگار هم می‌ تواند بر تأثیرات دارویی سایمتیدین اثر بگذارد، پس بهتر است هنگام مصرف این دارو کشیدن سیگار را به حداقل برسانید.

توصیه های مهم قبل از مصرف قرص سایمتیدین

قبل از شروع مصرف قرص سایمتیدین، باید به توصیه ‌های زیر توجه کنید:

 1. اطلاع به پزشک یا داروساز: در صورت داشتن حساسیت به داروی سایمتیدین یا دیگر مسدودکننده‌ های H2، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین در صورت وجود آلرژی به مواد دیگر، این موضوع را نیز اعلام کنید.
 2. سوابق پزشکی: سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در مواردی مانند مشکلات سیستم ایمنی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، بیماری‌ های ریوی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، دیابت و مشکلات معده.
 3. توجه به علائم: برخی علائم ممکن است نشانه‌ های بیماری جدی‌ تر باشند. در صورت وجود علائمی مانند سوزش سر دل همراه با سبکی سر، درد قفسه سینه، کاهش وزن غیرقابل توضیح و دیگر علائم غیرمعمول، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 4. محدود کردن مصرف الکل و سیگار: مصرف مشروبات الکلی و سیگار را محدود کنید؛ زیرا می‌ توانند با سایمتیدین تداخل داشته باشد و خطرات جدی را افزایش دهند.
 5. هشدار در مورد سرگیجه: قرص سایمتیدین ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. از رانندگی و استفاده از ماشین ‌آلات خودداری کنید تا زمانی که مطمئن هستید که تأثیرات دارو روی شما مشکلی ایجاد نمی کند.
 6. مراجعه به پزشک قبل از عمل جراحی: قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک خود اطلاع دهید که از سایمتیدین استفاده می‌ کنید.

با رعایت این توصیه‌ ها، می ‌توانید از مصرف سایمتیدین بهترین بهره ‌وری را ببرید و خطرات ناشی از مصرف آن را کاهش دهید.

قرص سایمتیدین در بارداری و شیردهی

داروی سایمتیدین در دوران بارداری و شیردهی باید با احتیاط مصرف شود. قبل از استفاده از آن، بهتر است با پزشک یا داروساز مشورت کنید. در دوران بارداری، تجویز سایمتیدین تنها در صورت لزوم و تحت نظر پزشک یا داروساز ممکن است تجویز شود؛ زیرا اثرات دقیق آن بر جنین کاملاً مشخص نیست. همچنین مصرف سایمتیدین در دوران شیردهی باید با مشورت داروساز یا پزشک انجام شود؛ زیرا ممکن است مواد موجود در دارو به شیر مادر منتقل شده و بر روی نوزاد تأثیر بگذارد.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص سایمتیدین پرداختیم. سایمتیدین یکی از داروهای موثر برای درمان مشکلات گوارشی مانند زخم معده و روده، سوزش معده، و سوء هاضمه است. با توجه به اثرات مثبت و عوارض جانبی آن، استفاده از این دارو باید تحت نظر داروساز و با رعایت دقیق دستورالعمل های او صورت بگیرد. همچنین در موارد خاص مانند بارداری و شیردهی، مشورت با پزشک یا داروساز الزامی است.

دکتر مهدی قرائی
دکتر مهدی قرائی
داروساز
drkaghazi.com

دکتر مهدی قرائی ، دارای دکترای عمومی داروسازی، تحصیل کرده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید