اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
درمان نیش کک + عکس و مشاوره رایگان

درمان نیش کک + عکس و مشاوره رایگان

کک ها حشراتی کوچک و بدون بال هستند که بدنی صاف و رنگ قهوه ای تیره یا سیاه دارند. این حشرات با پاهای قوی و قسمت های دهانی خود به پوست می چسبند و از خون تغذیه می کنند. در واقع یکی از انواع نیش حشرات مربوط به حشره کک است. پس از اینکه کک پوست را نیش زد، در آن منطقه حلقه ای قرمز رنگ ایجاد شده و خارش شدید رخ می دهد. در برخی مواقع این نیش کک می تواند خطرناک باشد، پس اگر این حشرات شما را نیش زده باید به دنبال راه های درمان باشید. برای درمان نیش کک می توانید از محصولات مناسب مانند آنتی هیستامین ها یا پمادهای کورتیکواستروئید مانند هیدروکورتیزون استفاده کنید. همچنین استفاده از عسل، چای بابونه، کمپرس یخ و آلوئورا نیز در درمان و کاهش علائم نیش کک به شما کمک می کند. پس اگر این حشره پوست شما یا یکی از عزیزانتان را نیش زده است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید علائم نیش کک را درمان کنید.

آیا کک ها انسان را نیش می زنند؟

بله، کک ها می توانند انسان ها را نیش بزنند. این حشرات کوچک و بدون بال از خون پستانداران، از جمله انسان ها، تغذیه می کنند. کک ها با استفاده از دندان های تیز خود به پوست نفوذ کرده و خون می مکند. وقتی کک پوستی را نیش بزند، پوست تحریک شده و باعث خارش شدید می شود.

عکس نیش کک
عکس نیش کک

از کجا بفهمیم کک ما را نیش زده؟

نیش کک کمی منحصر به فردتر از گزش حشرات رایج دیگر است. پس از اینکه کک شما را نیش زد، معمولاً یک برآمدگی کوچک و تغییر رنگ ایجاد می شود. ممکن است یک حلقه تغییر رنگ در اطراف گزش ایجاد شود. اما توجه داشته باشید که نیش کک به اندازه نیش پشه متورم نمی شود.

نیش کک با توجه به الگوی گزش و محل گزش منحصر به فرد است. گزش کک اغلب در یک خط مستقیم یا خوشه ظاهر می شود. کک ها بیشتر شما را روی پاهایتان، به ویژه پاها، ساق پا و مچ پا گاز می گیرند.

برای مطئمن شدن از این موضوع یکی از راه های ساده بررسی حیوانات خانگیتان است. اگر حیوان خانگی شما بیش از حد معمول احساس خراش می کند و بی قرار است، بهتر است آنها را از نظر کک بررسی کنید. اگر حیوان خانگی شما کک دارد و پاهایتان علائم نیش کک را دارد، به احتمال خیلی زیاد این نیش ها ناشی از نیش کک است.

برای تشخیص دقیق اینکه چه موجودی پوستتان را نیش زده یا مکیده بهتر است باید از فردی متخصص بپرسید. برای این منظور دکتر کاغذی با ارائه مشاوره دارویی رایگان به شما در تشخیص و درمان نیش کک کمک  می کند. برای دریافت مشاوره آنلاین وارد زیر صفحه زیر شوید و زمان مناسب را رزرو کنید:

علائم نیش کک

برای تشخیص و درمان نیش کک ابتدا باید با علائم آن آشنا شوید. به طور کلی نیش کک می تواند علائم مختلفی ایجاد کند که شایع ترین آنها شامل موارد زیر است:

علائم معمول نیش کک

 1. خارش و تحریک پوست: خارش و تحریک پوست علائم اصلی نیش کک است که معمولاً بلافاصله پس از نیش زدن ظاهر می شود و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.
 2. یک حلقه تغییر رنگ در اطراف گزش: ناحیه اطراف نیش ممکن است قرمز شود و یک حلقه تغییر رنگ دور آن تشکیل شود که نشان دهنده واکنش پوست به بزاق کک است.

  نمونه ای نیش کک
  نمونه ای نیش کک

علائم شدیدتر نیش کک

 1. واکنش آلرژیک: برخی افراد ممکن است به نیش کک واکنش آلرژیک نشان دهند که می تواند شامل علائم زیر باشد:
 • کهیر
 • بثورات پوستی
 • تنگی نفس
 • تورم (به ویژه در ناحیه گلو و صورت)
 1. عفونت یک بیماری ناشی از کک: کک ها می توانند ناقل بیماری های مختلفی باشند که علائم آن ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • تب
 • سردرد
 • بدن درد
 • بثورات
 • حالت تهوع
 • درد شکم
 • کاهش وزن
 • سرگیجه
 • ضعف

چرا نیش کک ها خارش می کند؟

وقتی کک بزاق خود را وارد پوست می کند، بدن شما این بزاق را به عنوان ماده آلرژن شناسایی می کند. سیستم ایمنی بدن برای مقابله با این ماده، هیستامین آزاد می کند که باعث التهاب، تورم و خارش در ناحیه نیش می شود. اکثر افراد به بزاق کک حساسیت دارند، که این حساسیت منجر به واکنش شدیدتر و خارش بیشتر می شود.

راه های درمان نیش کک

نیش کک می‌تواند باعث خارش شدید و ناراحتی شود، اما روش‌های متعددی برای کاهش علائم و تسکین درد وجود دارد. در زیر به برخی از موثرترین روش‌های درمان نیش کک پرداخته می‌شود:

1. آنتی هیستامین ها

یکی از راه های درمان نیش کک استفاده از آنتی هیستامین ها است. هیستامین ماده‌ای شیمیایی است که توسط سیستم ایمنی بدن تولید شده و باعث خارش و التهاب می شود. با مصرف آنتی هیستامین، می توان از واکنش های هیستامینی جلوگیری کرد و خارش و تورم را کاهش داد.

 • مصرف خوراکی: آنتی هیستامین های خوراکی یا همان قرص ها نمونه ای از روش استفاده از آنتی هیستامین است. نمونه از آنتی هیستامین خوارکی شامل ستیریزین  (Zyrtec)، لوراتادین (Claritin) و دیفن هیدرامین (Benadryl) است.
 • مصرف موضعی: کرم ها و پمادهای آنتی هیستامین نوع دیگر از اشکال این دارو است که می توان آن ها را مستقیماً بر روی نیش کک مالید. این محصولات به طور مستقیم به کاهش خارش و التهاب کمک می کنند.

2. هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون یک کورتیکواستروئید است که همراه با یک مسکن بی حس کننده عرضه می شود. این دارو می تواند خارش و تورم ناشی از نیش کک را کاهش دهد. نحوه استفاده از این دارو به صورت زیر است:

 • مصرف موضعی: هیدروکورتیزون به صورت کرم و پماد در دسترس است و می توان آن ها را به صورت مستقیم بر روی نیش کک مالید. این محصولات به طور موثر خارش و التهاب را تسکین می دهند.

  هیدروکورتیزون در درمان نیش کک
  هیدروکورتیزون در درمان نیش کک

3. کمپس یخ برای درمان نیش کک

یخ می ‌تواند گردش خون محل نیش خورده را کاهش دهد و به این ترتیب التهاب، درد، تورم و خارش بهبود می یابند. استفاده از کمپرس یخ یکی از ساده ترین و موثرترین روش های درمان نیش کک است. برای گرفتم بهترین نتیجه از کمپرس یخ، به روش زیر از آن استفاده کنید:

 • روش استفاده: یک کیسه یخ را با یک حوله سبک بپوشانید و حداقل به مدت 10 دقیقه روی ناحیه نیش قرار دهید. این کار می تواند به کاهش سریع علائم کمک کند.

4. آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا نمونه ای راه های درمان نیش کک است که ژل موجود در برگ های آن حاوی اسید سالیسیلیک است که خارش و درد را تسکین می ‌دهد.

 • روش استفاده: ژل آلوئه ورا را مستقیماً بر روی نیش کک بمالید. این کار می تواند به کاهش خارش و التهاب کمک کند و بهبود سریع تر ناحیه نیش را تسهیل کند.

5. چای بابونه

یکی دیگر از روش های درمان نیش کک استفاده از چای بابونه حاوی گل های خشک شده بابونه است. این گل ها دارای خواص آنتی اکسیدان و آنتی هیستامینی هستند و به همین دلیل می توانند علائم نیش کک را کاهش دهند.

 • روش استفاده: یک چای کیسه ای بابونه را به آب گرم اضافه کنید و اجازه دهید حداقل 20 دقیقه دم بکشد تا آب به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای درآید. سپس چای کیسه ای را خارج کرده و آن را به مدت 10 دقیقه روی نیش کک قرار دهید. این روش می تواند خارش و التهاب را کاهش دهد.

6. عسل برای درمان نیش کک

عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که می تواند خارش و درد ناشی از نیش کک را تسکین دهد.

 • روش استفاده: مقداری عسل فرآوری نشده را به طور مستقیم بر روی نیش کک بمالید. برای جلوگیری از ایجاد آشفتگی چسبنده، می توانید روی ناحیه نیش بانداژی قرار دهید.

درمان خارش نیش کک

برای درمان خارش نیش کک، از خاراندن ناحیه نیش خودداری کنید؛ زیرا این کار می تواند منجر به شکستن پوست و افزایش خطر عفونت شود. در صورت شکستن پوست، ناحیه نیش را با آب و صابون بشویید و با بانداژ تمیز بپوشانید. استفاده از کرم های ضد خارش مانند هیدروکورتیزون یا آنتی هیستامین های موضعی می تواند به کاهش خارش کمک کند.

جلوگیری از نیش کک

بعد از اینکه روش های درمان نیش کک را پیش گرفتید، باید از شر کک ها در محیط زندگی خود و روی حیوانات خانگی خلاص شوید. کک ها اغلب حیوانات خانگی را نیش می زنند، اما می توانند انسان ها را نیز آلوده کنند. در ادامه راه های موثر برای جلوگیری از نیش کک را بررسی می کنیم:

 1. بررسی حیوانات خانگی: نواحی گوش، گردن، پشت و شکم حیوانات خانگی خود را بررسی کنید. خز حیوان را جدا کرده و به دقت پوست آن را بررسی کنید.
 2. استفاده از شانه کک: شانه های کک با قلاب های نزدیک به هم طراحی شده اند. با شانه زدن پوست حیوان خانگی، کک ها در لاله های شانه گیر می کنند. شانه را در یک کاسه آب صابون فرو کنید تا کک ها از بین بروند.
 3. استفاده از شامپوی کک: حیوان خانگی خود را در آب گرم خیس کنید و شامپوی کک را به طور کامل روی بدن آن بمالید. از تماس شامپو با چشم و دهان حیوان خودداری کنید.
 4. داروهای کک: به حیوان خانگی خود داروهای کک تجویزی یا بدون نسخه بدهید. این داروها می‌توانند به صورت خوراکی یا موضعی (روی پوست) باشند.
 5. شستشوی ملافه: ملافه حیوان خانگی خود را هر چند روز یکبار در آب داغ بشویید. ملافه های خود را نیز با آب گرم بشویید، به ویژه اگر حیوان خانگی شما با شما می خوابد. سپس ملافه ها را با بالاترین درجه حرارت خشک کنید.
 6. جاروبرقی: از یک جاروبرقی قوی برای تمیز کردن فرش، موکت و مبلمان پارچه ای خود استفاده کنید. پس از جاروبرقی کشیدن، محتویات آن را بلافاصله در یک کیسه خالی کرده، در آن را ببندید و بیرون بیندازید.

با رعایت این مراحل می توانید از گسترش کک ها جلوگیری کرده و خطر نیش کک را به حداقل برسانید.

جمع بندی

نیش کک علائمی مانند قرمزی و التهاب و خارش شدید دارد، اما با استفاده از روش های مناسب می توان این علائم را کاهش داد. تشخیص درست نیش کک و استفاده از روش های درمانی و پیشگیرانه می تواند به کاهش علائم و درمان نیش کک کمک کند. برای راهنمایی بیشتر را فردی متخصص مشورت کنید. برای مشورت و مشاوره رایگان وارد صفحه نوبت دهی شوید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید