اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص کاریزوپرودول؛ کاربرد + نحوه استفاده + عوارض و تداخل دارویی

قرص کاریزوپرودول؛ کاربرد + نحوه استفاده + عوارض و تداخل دارویی

قرص کاریزوپرودول یک داروی کوتاه مدت است که برای مدیریت درد و ناراحتی عضلانی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو معمولاً به همراه استراحت، فیزیوتراپی و درمان ‌های دیگر مصرف می‌ شود. عملکرد آن بر اساس شل شدن عضلات است که به تسکین درد و افزایش محدودیت حرکت کمک می ‌کند. اما مصرف بی رویه و بدون توجه به دستورات و توصیه های پزشک یا داروساز، مصرف این دارو می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همچنین کاریزوپرودول می تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد، پس اگر به همراه این دارو، داروی دیگری مصرف میکنید، با داروساز متخصص درباره این موضوع مشورت کنید. برای دریافت مشاوره دارویی رایگان با داروساز متخصص همین حالا وارد صفحه زیر شوید و نوبت رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان

اما در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی با کاریزوپرودول بیشتر آشنا می شویم و نکات مربوط به عوارض و تداخل دارویی را بررسی می کنیم.

نحوه استفاده از قرص کاریزوپرودول

قرص کاریزوپرودول 350
قرص کاریزوپرودول 350

نحوه استفاده از کاریزوپرودول توسط داروساز یا پزشک با توجه به شرایط هر فرد مشخص می شود. اگر داروساز یا پزشک زمان و دوز مشخصی را تایین کند، به هیچ عنوان آن را تغییر ندهید و طبق دستورات او عمل کنید؛ زیرا این اقدام می تواند باعث افزایش خطر عوارض جانبی شود. دوز این دارو بستگی به وضعیت پزشکی و پاسخ بیمار به درمان دارد و باید توسط داروساز تعیین می شود.

استفاده از قرص کاریزوپرودول باید محدود به کوتاه مدت باشد. این زمان معمولاً به مدت سه هفته یا کمتر توسط داروساز تعیین می شود. اگر قصد قطع این دارو دارید، بهتر است با فردی متخصص مانند داروساز مشورت کنید؛ زیرا قطع ناگهانی مصرف این دارو ممکن است باعث گرفتگی معده، مشکلات خواب، سردرد و حالت تهوع شود. داروساز می تواند با بررسی شرایط شما به صورت آهسته و با کنترل دوز مصرفی این دارو را قطع کند.

استفاده از کاریزوپرودول ممکن است در برخی از افراد به خصوص در صورت داشتن سابقه اختلال مصرف مواد به اعتیاد منجر شود. بنابراین دارو را باید طبق دستورات مصرف کرد و در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کرد. در صورتی که وضعیت بعد از ۲ تا ۳ هفته تغییر نکرد یا بدتر شد، باید به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض جانبی قرص کاریزوپرودول

بسیاری از افرادی که از داروی کاریزوپرودول استفاده می کنند، عوارض جانبی در آنها رخ نمی دهد. اما مصرف نادرست و بدون توجه به توصیه های داروساز ممکن است خطر عوارض را افزایش دهد. در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، باید فوراً به پزشک خود اطلاع داده شود. این عوارض می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • سردرد
 • گیجی
 • واکنش ‌های آلرژیک، از جمله بثورات پوستی، خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان یا گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکلات تنفسی

  داروی کاریزوپرودول
  داروی کاریزوپرودول

تداخل دارویی قرص کاریزوپرودول

تداخلات دارویی می‌ توانند نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. برای اطمینان از ایمنی بودن و تاثیر دارویی، لازم است تمامی داروها، شامل داروهای نسخه ‌ای و غیر نسخه‌ ای، محصولات گیاهی و هر گونه مکمل غذایی که مصرف می‌ کنید را با پزشک و داروساز به اشتراک بگذارید.

به خاطر داشته باشید که هرگونه تغییر در مصرف داروها بدون تأیید پزشک یا داروساز مناسب نیستند. اگر از داروهای دیگری مانند دردهای افیونی، مسکن‌ های سرفه، الکل، ماری‌ جوانا و غیره که باعث خواب ‌آلودگی شوند مصرف می ‌کنید، حتماً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. در زیر جدولی از برخی داروها و موادی که ممکن است با قرص کاریزوپرودول تداخل داشته باشند بررسی شده است:

نام دارو تاثیر تداخل دارویی
دردهای افیونی افزایش خطر خواب آلودگی و تهوع
مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون) افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
الکل افزایش خطر عوارض جانبی مانند سرگیجه و ضربان قلب نامنظم
ماری ‌جوانا افزایش خطر عوارض جانبی مانند سرگیجه و ضربان قلب نامنظم
شل کننده های عضلانی (مانند سیکلوبنزاپرین، متوکاربامول) افزایش خطر سرگیجه و ضربان قلب نامنظم
داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) افزایش خطر خواب آلودگی

نکته: با بررسی برچسب ‌های موجود بر روی داروهای خود و مشاوره با داروساز، می ‌توانید نحوه استفاده مطمئن از داروهای خود را بفهمید.

توصیه های مهم قبل از مصرف قرص کاریزوپرودول

قبل از شروع مصرف قرص کاریزوپرودول، باید به برخی توصیه ها توجه کنید. با رعایت این توصیه ها که توسط داروساز ارائه می شود، می توانید خطر عوارض جانبی را کاهش داده و تاثیر دارو را افزایش دهید.

 1. حساسیت: اگر به قرص کاریزوپرودول یا داروهای مشابه از جمله meprobamate، tybamate، یا mebutamate یا داروهای دیگر حساسیت دارید، باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که موجب واکنش‌ های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای جزئیات بیشتر، با داروساز مشورت کنید.
 2. تاریخچه پزشکی: سابقه پزشکی خود را به داروساز بگویید، به ویژه در صورت داشتن یکی از موارد زیر:
 • اختلال خونی خاص (پورفیری متناوب حاد)
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • تشنج
 • سابقه شخصی یا خانوادگی از اختلال استفاده از مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل).
 1. تأثیرات جانبی: قرص کاریزوپرودول ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در صورت مصرف الکل یا ماری‌ جوانا (حشیش) همزمان با این دارو، این خطرات افزایش می ‌یابد. بنابراین تا زمانی که مطمئن نشدید که م ی‌توانید آن ‌ها را با خیال راحت مصرف کنید، رانندگی نکنید، از ماشین ‌آلات استفاده نکنید یا کاری را انجام ندهید که نیاز به هوشیاری دارد. همچنین از نوشیدنی‌ های الکلی خودداری کنید و در صورت استفاده از ماری ‌جوانا با پزشک خود مشورت کنید.
 2. بارداری و شیردهی: در دوران بارداری، استفاده از این دارو باید تنها زمانی انجام شود که به وضوح نیاز باشد و خطرات و فواید آن را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. این دارو به شیر مادر منتقل می ‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد، بنابراین در این باره با داروساز مشورت کنید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص کاریزوپرودول پرداختیم. این دارو با شل کردن عضلات باعث تسکین درد عضلات می شود. اما مصرف خودسرانه و بدون توجه به توصیه های داروساز ممکن است باعث عوارض خطرناکی شود. همچنین کاریزوپرودول با انواع داروها تداخل دارد و این تداخل می تواند تاثیر دارویی را کاهش داده یا خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. برای جلوگیری از عوارض و تداخل ممکن بهتر است با داروساز متخصص مشورت کنید.

دکتر مهدی قرائی
دکتر مهدی قرائی
داروساز
drkaghazi.com

دکتر مهدی قرائی ، دارای دکترای عمومی داروسازی، تحصیل کرده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید