اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص سیکلوبنزاپرین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل

قرص سیکلوبنزاپرین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل

قرص سیکلوبنزاپرین یک داروی شل کننده موثر برای دردهای عضلانی است. در واقع این دارو با کاهش اسپاسم عضلانی باعث تسکین درد عضلانی می شود. از این رو معمولاً از سیکلوبنزاپرین برای کاهش علائم اسپاسم عضلانی استفاده می ‌شود. اما مصرف بی رویه و بدون توجه به تداخلات دارویی این دارو ممکن است عوارض جانبی خطرناکی به همراه داشته باشد. ضربان قلب سریع/نامنظم، غش، خواب آلودگی شدید، مشکل در صحبت کردن، تشنج، تغییرات ذهنی/خلقتی (مانند گیجی، توهم) تنها بخشی از عوارضات ممکن این دارو است. برای مصرف بدون عوارض و تداخل ممکن باید طبق دستورات پزشک یا داروساز عمل کنید. برای مشاوره دارویی از داروساز متخصص وارد صفحه زیر شوید و به صورت رایگان نوبت مشاوره رزرو کنید تا در زمان رزرو شده داروساز با شما تماس بگیرید:

رزرو مشاوره رایگان

اما در ادامه این مقاله قصد داریم تا نکات مرتبط به مصرف، عوارض و تداخلات ممکن سیلکوبنزاپرین را بررسی کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از قرص سیکلوبنزاپرین

قرص سیکلوبنزاپرین 5
قرص سیکلوبنزاپرین 5

برای استفاده از قرص سیکلوبنزاپرین باید دستورات داروساز را به دقت رعایت کنید؛ زیرا تنها داروساز می تواند بهترین زمان، دوز و نحوه استفاده را برای شما مشخص کند. داروساز با بررسی وضعیت شما، شدت بیماری و پاسخ شما به دارو نحوه استفاده از این دارو را مشخص می کند.

اما به طور کلی این دارو را می ‌توانید به همراه غذا یا بدون غذا به صورت خوراکی مصرف کنید. مهمترین نکته در مصرف این دارو این است که هرگز به صورت خودسرانه دوز مصرفی را افزایش ندهید یا بیش از زمان تجویز شده استفاده نکنید؛ زیرا این عمل ممکن است منجر به افزایش خطرات جانبی شود. همچنین باید به یاد داشته باشید که استفاده از این دارو باید تنها برای مدت کوتاه (کمتر از 3 هفته) باشد مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری دهد. در صورت عدم بهبود وضعیت پس از مصرف به مدت 2 تا 3 هفته یا بدتر شدن شرایط، باید به پزشک یا داروساز مراجعه کرده تا راهنمایی ‌های لازم را دریافت کنید.

همچنین اگر قصد دارید تا مصرف این دارو را قطع کنید، حتما با داروساز مشورت کنید. قطع ناگهانی این دارو می تواند عوارض خطرناکی مانند حالت تهوع، سردرد شدید و بی خوابی داشته باشد.

قرص سیکلوبنزاپرین 10
قرص سیکلوبنزاپرین 10

عوارض جانبی قرص سیکلوبنزاپرین

اگر با توجه به توصیه های ارائه شده توسط داروساز از این دارو استفاده کنید، عوارضی را تجربه نخواهید کرد. اما مصرف بی رویه یا بیش از حد، استفاده خودسرانه و بدون توجه به تداخلات ممکن این دارو می تواند خطر عوارض را افزایش دهد. اگر پس از مصرف قرص سیکلوبنزاپرین هر عوارضی را تجربه کردید، فورا به داروساز یا پزشک اطلاع دهید. برخی از شایع ترین عوارض جانبی شامل موارد زیر است:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • خشکی دهان
 • یبوست
 • خستگی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • تغییرات ذهنی یا خلقتی مانند گیجی یا توهم
 • مشکلات در ادرار کردن

نکته: واکنش آلرژیک به این دارو بسیار نادر است، اما در صورت مشاهده علائمی مانند بثورات پوستی، خارش یا تورم، سرگیجه شدید یا مشکلات تنفسی، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی قرص سیکلوبنزاپرین

تداخل دارویی می ‌تواند تأثیر مصرف داروها را تغییر داده و خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. برای جلوگیری از تداخلات دارویی، باید فهرستی از تمام داروها و محصولاتی که استفاده می کنید را با پزشک و داروساز به اشتراک بگذارید. داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی، مهارکننده‌ های MAO، مواد مخدر، داروهای خواب و اضطراب و داروهای شل کننده عضلانی نمونه ای از دسته داروهایی هستند که می توانند با قرص سیکلوبنزاپرین تداخل داشته باشند. برخی از این نمونه داروها در جدول زیر بررسی شده است:

نام دارو تأثیرات تداخل دارویی
آمی تریپتیلین افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
ایمی پرامین افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
ایزوکاربوکسازید افزایش خطر عوارض جانبی جدی
لینزولید افزایش خطر عوارض جانبی جدی
متاکسالون افزایش خطر عوارض جانبی جدی
کدئین افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
هیدروکودون افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
MDMA افزایش خطر خواب آلودگی و سرگیجه
آلپرازولام افزایش خطر خواب آلودگی و خستگی
لورازپام افزایش خطر خواب آلودگی و خستگی
ترامادول افزایش خطر خواب آلودگی و خستگی
کاریسوپرودول افزایش خطر عوارض عضلانی و سرگیجه
متوکاربامول افزایش خطر عوارض عضلانی و سرگیجه

توصیه های مهم دارویی در مورد قرص سیکلوبنزاپرین

با توجه و رعایت برخی نکات و توصیه هایی که توسط داروساز درباره مصرف سیکلوبنزاپرین ارائه می شود، می توان با کمترین عوارض و تداخل ممکن از این دارو استفاده کرد. برخی از توصیه‌ های مهم دارویی در مورد قرص سیکلوبنزاپرین شامل موارد زیر است:

 • اگر به سیکلوبنزاپرین حساسیت دارید یا آلرژی دیگری دارید، قبل از مصرف به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می‌تواند واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگری را ایجاد کند.
 • قبل از شروع مصرف قرص سیکلوبنزاپرین، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در مواردی مانند بیماری ‌های کبد، تیروئید پرکار، مشکلات قلبی، مشکلات ادراری و گلوکوم.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب ‌آلودگی شود. بنابراین از رانندگی و استفاده از ماشین ‌آلات خودداری کنید و کارهایی که هوشیاری می‌ طلبند را انجام ندهید.
 • از مصرف الکل و ماری‌ جوانا (حشیش) در طول استفاده از این دارو خودداری کنید؛ زیرا این امر ممکن است باعث افزایش سرگیجه و خواب‌ آلودگی شوند.
 • قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که داروهایی که مصرف می‌ کنید شامل سیکلوبنزاپرین است.
 • در صورت بارداری استفاده از این دارو فقط در مواقع ضروری انجام شود و باید در مورد خطرات و فواید آن با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
 • مشخص نیست که آیا سیکلوبنزاپرین به شیر مادر منتقل می ‌شود یا خیر، بنابراین قبل از شیردهی با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

جمع بندی

قرص سیکلوبنزاپرین یک داروی شل کننده و مسکن عضلانی است که برای کاهش اسپاسم و درد عضلانی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با این حال مصرف سیکلوبنزاپرین نیازمند رعایت دقیق توصیه ‌های ارئه شده توسط داروساز و نکات ایمنی است. برای جلوگیری از تداخلات دارویی و حفظ سلامتی، لازم است تمامی اطلاعات مرتبط با مصرف و عوارض جانبی آن را با دقت مورد بررسی قرار داده و با داروساز یا پزشک مشورت کنید.

دکتر مهدی قرائی
دکتر مهدی قرائی
داروساز
drkaghazi.com

دکتر مهدی قرائی ، دارای دکترای عمومی داروسازی، تحصیل کرده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید