اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص رانولازین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل دارویی

قرص رانولازین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل دارویی

یکی از بیماری های شایع قلبی عروقی که با درد قفسه سینه همراه است، آنژین گفته می شود. این بیماری به دلیل کاهش جریان خون در عضلات قلب است که احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد. یکی از داروهای موثر در درمان آنژین مزمن قرص رانولازین است. این دارو با کاهش تعداد حملات درد قلبی، افزایش فعالیت ورزشی و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به آنژین، نقش بسیار موثری در بهبود وضعیت سلامتی قلبی ایفا می ‌کند.

اما مصرف خودسرانه از این دارو و بدون توجه به توصیه های داروساز می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. برای مصرف ایمن و بدون عوارض باید به توصیه های داروساز یا پزشک عمل کنید. از این رو در ادامه این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی قصد داریم تا تمام نکات مرتبط به این دارو را بررسی کنیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. (دریافت مشاوره دارویی رایگان توسط خانم دکتر کاغذی)

نحوه استفاده از قرص رانولازین

قرص رانولازین 500
قرص رانولازین 500

قرص رانولازین یک داروی مؤثر در درمان آنژین مزمن است که باید به دقت و با رعایت دستورات پزشک یا داروساز مصرف شود. قبل از هر بار استفاده از رانولازین، باید راهنمای مصرفی ارائه شده توسط داروساز یا پزشک را مطالعه کنید و در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، از پزشک یا داروساز بپرسید.

این دارو به صورت خوراکی به همراه غذا یا بدون مصرف غذا مصرف می ‌شود. دوز و مدت زمان مصرف این دارو توسط داروساز یا پزشک مشخص می شود که معمولاً دو بار در روز تجویز می ‌شود. توجه به برخی نکات هنگام مصرف بسیار مهم است. برای مثال قرص رانولازین را به طور کامل ببلعید و هرگز آن را له نکنید، نجوید یا خرد نکنید؛ زیرا این کار می ‌تواند باعث آزاد شدن تمام داروی موجود در قرص به یکباره شود و احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد.

همچنین هنگام مصرف قرص رانولازین باید از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید؛ مگر اینکه پزشک یا داروساز شما به شما اجازه داده باشند. این اقدام ممکن است باعث افزایش احتمال عوارض جانبی شود. بهتر است با پزشک یا داروساز خود در این زمینه مشورت کنید.

مصرف این دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان و داروهای دیگری که مصرف می کنید، تنظیم می شود. از این رو مصرف بیش از دوزی که پزشک یا داروساز تجویز کرده توصیه نمی ‌شود و بهتر است همیشه دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بتوانید بیشترین سود را از آن ببرید. برای یادآوری، می‌توانید هر روز در زمان مشخصی این دارو را مصرف کنید. در صورت بروز هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن وضعیت شما، به خصوص اگر درد قفسه سینه شما بیشتر شده است، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی قرص رانولازین

اگر قرص رانولازین را زیر نظر داروساز متخصص و طبق دستورات او مصرف کنید، احتمال اینکه عوارضی را تجربه کنید، بسیار کم است. اما اگر هر گونه عوارض پس از مصرف دارو تجربه کردید، فورا به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. شایع ترین عوارض عبات اند از:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • یبوست
 • تغییر در مقدار ادرار (ممکن است نشانه مشکلات کلیوی باشد)
 • غش
 • سرگیجه شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • واکنش آلرژیک شدید، از جمله:
 • بثورات پوستی
 • خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان، گلو)
 • مشکل تنفسی

  داروی رانولازین
  داروی رانولازین

تداخل دارویی قرص رانولازین

تداخل دارویی ممکن است بین رانولازین و سایر داروها رخ دهد، که ممکن است نحوه عملکرد رانولازین را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بنابراین اگر همراه رانولازین داروی دیگری را مصرف می کنید باید همه این محصولات را (داروهای نسخه ‌ای/غیرنسخه ‌ای و محصولات گیاهی) به داروساز گزارش دهید. برخی از این دارو ها در جدول زیر بررسی شده اند:

نام دارو تأثیرات تداخل
ضد قارچ ‌های آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول) ممکن است تأثیرات دارویی رانولازین را افزایش دهد.
کلاریترومایسین ممکن است موجب افزایش غلظت رانولازین در بدن شود.
کوبی ‌سیستات ممکن است باعث افزایش غلظت رانولازین در بدن شود.
مهارکننده‌ های پروتئاز HIV (ایندیناویر، نلفیناویر، ساکویناویر) ممکن است تأثیرات دارویی رانولازین را کاهش دهد.
ریفامایسین ‌ها (ریفابوتین، ریفامپین) ممکن است تأثیرات دارویی رانولازین را کاهش دهد.
داروهای مورد استفاده در ریتوناویریز (کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین) ممکن است تأثیرات دارویی رانولازین را کاهش دهد.

توصیه های مهم دارویی در مورد قرص رانولازین

توجه به برخی توصیه ها و هشدارهای داروساز می تواند شما را از خطرات و عوارضات ممکن نجات دهد. در زیر 6 نمونه از این توصیه ها را بررسی خواهیم کرد:

 1. اگر به قرص رانولازین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید یا دارای آلرژی ‌های دیگری هستید، حتما به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که باعث واکنش ‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.
 2. قبل از شروع مصرف رانولازین، سوابق پزشکی خود را به پزشک یا داروساز بگویید، به ویژه در موارد مشکلات کبدی (مانند سیروز) و مشکلات کلیوی. این دارو ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که بر ریتم قلب تأثیر می ‌گذارد (مانند طولانی شدن QT).
 3. قبل از استفاده از قرص رانولازین در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به داروساز یا پزشک گزارش دهید:
 • مشکلات قلبی خاص (مانند نارسایی قلبی، کندی ضربان قلب، طولانی شدن QT در EKG)
 • سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی)
 1. مصرف مشروبات الکلی و ماری ‌جوانا (حشیش) را محدود کنید؛ زیرا ممکن است باعث افزایش سرگیجه شود. هنگام مصرف این دارو، از رانندگی، استفاده از ماشین ‌آلات و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند، پرهیز کنید.
 2. قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌ کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید.
 3. مشخص نیست آیا رانولازین به شیر مادر منتقل می ‌شود یا خیر، بنابراین قبل از شروع شیردهی با پزشک یا داروساز مشورت کنید و نظر وی را بپرسید.

جمع بندی

به طور کلی قرص رانولازین به عنوان یک داروی موثر برای کنترل و مدیریت آنژین مزمن شناخته می شود. این دارو با کاهش تعداد حملات درد قلبی، افزایش توانایی ورزشی و بهبود کیفیت زندگی افراد، نقش مهمی در بهبود وضعیت سلامتی قلبی ایفا می‌ کند. با این حال لازم است همواره با پزشک یا داروساز در مورد مصرف این دارو مشورت کنید تا بهره ‌وری را افزایش داده و خطرات عوارض جانبی را کاهش دهید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید