اولویت نوبت با دریافت سریعتر
گلستان، کلاله
09045932435
اولویت نوبت با دریافت سریعتر
09045932435
گلستان، کلاله
جستجو
قرص تیزانیدین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل

قرص تیزانیدین؛ نحوه استفاده + عوارض + تداخل

قرص تیزانیدین یک داروی مهم برای درمان اسپاسم عضلانی ناشی از شرایط مختلف از جمله مولتیپل اسکلروزیس و آسیب نخاعی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو با کمک شل کردن عضلات، به کنترل علائم اسپاسم و کاهش اثرات آنها کمک می ‌کند. استفاده از تیزانیدین به عنوان یک راهکار موثر در مدیریت این نوع اختلالات عضلانی از اهمیت بالایی برخوردار است که توسط پزشک یا داروساز تجویز می شود. اما در مقابل مصرف خودسرانه و بدون توجه به توصیه های داروساز می تواند عوارض خاطرناکی داشته باشد. پس بهتر است قبل از مصرف حتما با فردی متخصص مشورت کنید. برای دریافت مشاروه دارویی رایگان توسط داروساز وارد صفحه زیر شوید و بهترین زمان را رزرو کنید:

رزرو مشاوره رایگان

اما در ادامه این مقاله قصد داریم تا نحوه استفاده، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و توصیه‌ های مهم دارویی مربوط به تیزانیدین را بررسی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از قرص تیزانیدین

قرص تیزانیدین 4 میلی گرم
قرص تیزانیدین 4 میلی گرم

استفاده از قرص تیزانیدین باید به دقت و با رعایت دستورالعمل‌ های داروساز انجام شود. عموماً داروی تیزانیدین هر 6 تا 8 ساعت یکبار به صورت خوراکی مصرف می ‌شود، اما دقیقاً چگونگی و زمان مصرف آن باید بر اساس دستور داروساز تعیین شود.

در هنگام شروع استفاده از این دارو، داروساز ممکن است به شما توصیه کند که با دوز کمتر شروع کنید و سپس به تدریج دوز را افزایش دهید.. همچنین حتماً به داروساز خود اطلاع دهید که داروهای دیگری را مصرف می ‌کنید یا در آینده قصد استفاده از آن ‌ها را دارید؛ زیرا ممکن است بین این داروها تداخل رخ دهد.

توصیه می ‌شود که دوز مجاز این دارو را رعایت کرده و بیش از 36 میلی‌ گرم در روز یا سه نوبت در 24 ساعت استفاده نکنید. همچنین نحوه مصرف (به همراه غذا یا بدون غذا، قرص یا کپسول) بسته به دستورات داروساز یا پزشک متفاوت است و باید به دقت رعایت شود.

اگر قصد قطع این دارو را دارید، حتما با مشورت و تحت نظر داروساز این کار را انجام دهید؛ زیرا قطع ناگهانی ممکن است علائمی مانند اضطراب، لرزش، افزایش فشار خون/ضربان قلب/تنش عضلانی را به همراه داشته باشد. داروساز در چنین مواقعی ممکن است دارو را به صورت آهسته و با کاهش دوز دارو را متوقف کند تا عوارضی را تجربه نکنید.

قرص تیزانیدین 2
قرص تیزانیدین 2

عوارض جانبی قرص تیزانیدین

عوارض جانبی ممکن پس از مصرف قرص تیزانیدین به دلیل مصرف نادرست، بدون توجه به دستورات پزشک یا داروساز یا تداخل دارویی رخ می دهد. برای اینکه این دارو را بدون عوارض و ایمن مصرف کنید، باید ابتدا به توصیه های داروساز عمل کنید و اگر داروی دیگری مصرف میکنید، دروساز را در جریان بگذارید. برخی از شایع ترین عوارض جانبی پس از مصرف تیزانیدین شامل موارد زیر است. اگر این علائم یا هر علائم دیگری را تجربه کردید، فورا به پزشک یا داروساز اطلاع دهید و به اقدامات زیر توجه کنید:

 • خشکی دهان
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • یبوست
 • ضعف و خستگی

برای مدیریت برخی از این عوارض جانبی، اقدامات زیر پیشنهاد می‌ شود:

 1. برای تسکین خشکی دهان، از آب نبات سفت (بدون قند) یا چیپس یخ بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.
 2. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

همچنین در صورت بروز عوارض جانبی شدید یا غیرعادی از جمله:

 • غش
 • تغییرات روانی/خلقتی (مانند توهم)
 • ضربان قلب آهسته/نامنظم
 • تغییرات بینایی (مانند تاری دید)
 • تهوع/استفراغی که متوقف نمی شود
 • درد شدید معده/شکم
 • ادرار تیره
 • زردی چشم/پوست
 • بثورات پوستی
 • خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید یا مشکل تنفسی

فوراً به پزشک یا داروساز مراجعه کنید و اوضاع خود را اعلام کنید.

تداخل دارویی قرص تیزانیدین

قرص تیزانیدین 4
قرص تیزانیدین 4

برخی داروها ممکن است با قرص تیزانیدین تداخل داشته باشند که این تداخل می‌ تواند نحوه عملکرد تیزانیدین را تحت تأثیر قرار داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. در ادامه جدولی را ارائه می ‌دهیم که برخی از داروهایی که ممکن است با قرص تیزانیدین تداخل داشته باشند، به طور خلاصه ذکر شده است:

نام دارو تأثیرات تداخل
آگونیست ‌های آلفا (کلونیدین، متیل‌دوپا) افزایش اثرات آگونیست ‌های آلفا و احتمال افزایش فشار خون
قرص‌ های ضدبارداری کاهش اثرات قرص ‌های ضدبارداری و کاهش اثرات آنتی ‌بیوتیک ‌ها
سیپروفلوکساسین افزایش خطر عوارض جانبی
فلووکسامین افزایش خطر عوارض جانبی
ویلوکسازین افزایش خطر عوارض جانبی
الکل افزایش اثرات مخدر کننده الکل و خطر افزایش فشار خون
ماری‌ جوانا (حشیش) افزایش اثرات مخدری ماری‌جوانا و احتمال افزایش اضطراب
آنتی ‌هیستامین‌ ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) افزایش خواب آلودگی و خطر افزایش تأثیرات آنتی‌ هیستامین ‌ها
داروی های ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم) افزایش خطر عوارض جانبی مانند خستگی، سرگیجه و تشنج
شل کننده های عضلانی دیگر افزایش خطر ضعف عضلانی و کاهش توانایی حرکتی
مسکن های مخدر (مانند کدئین) افزایش اثرات مخدری کدئین و خطر کاهش تنفس

توصیه های مهم دارویی در مورد قرص تیزانیدین

درمورد مصرف قرص تیزانیدین برخی توصیه ها وجود دارد که بررسی و رعایت این موارد ضروری است. با رعایت دقیق توصیه ها می توان از خطر عوارض جانبی و تداخل دارویی جلوگیری کرد. این توصیه ها شامل موارد زیر است:

 1. حساسیت: اگر به تیزانیدین یا داروهای مشابه حساسیت دارید، حتماً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید تا او داروی مناسب را برای شما تجویز کند.
 2. سابقه پزشکی: سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه اگر مشکلاتی مانند فشار خون پایین، بیماری کلیوی یا بیماری کبد داشته باشید.
 3. سرگیجه و خواب آلودگی: توجه داشته باشید که قرص تیزانیدین ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. بنابراین در صورتی که احساس سرگیجه یا خواب آلودگی می ‌کنید، از رانندگی یا استفاده از ماشین آلات خودداری کنید.
 4. مصرف الکل و ماری ‌جوانا: استفاده از الکل یا ماری‌ جوانا ممکن است با تیزانیدین تداخل داشته باشد و باعث افزایش خطر سرگیجه و خواب آلودگی شود. بنابراین از مصرف آن ‌ها پرهیز کرده و در صورت نیاز با پزشک مشورت کنید.
 5. عمل جراحی: قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که از تیزانیدین استفاده می‌ کنید تا هر گونه تداخل ممکن را در نظر بگیرند.
 6. بارداری و شیردهی: استفاده از تیزانیدین تنها زمانی تجویز می شود که ضروری باشد. قبل از شیردهی نیز با پزشک یا داروساز مشورت کنید؛ زیرا اطلاعات کافی در مورد انتقال تیزانیدین به شیر مادر وجود ندارد.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات دکتر کاغذی به قرص تیزانیدین پرداختیم. به طور کلی، تیزانیدین به‌ عنوان یک داروی مؤثر در درمان اسپاسم عضلانی ناشی از شرایطی مانند مولتیپل اسکلروزیس و آسیب نخاعی مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک به شل شدن عضلات، این دارو باعث بهبود علائم اسپاسم می شود. اما مصرف این دارو بدون توجه به توصیه های داروساز و تداخل دارویی، خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. پس برای استفاده باید با فردی متخص مشورت کنید.

حسام الدین دردی زاده
حسام الدین دردی زاده

حسام الدین دردی زاده کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا، نویسنده مقالات وب سایت و برنامه ریز استراتژی محتوا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید